В ізраїльській пустелі почався експеримент, який імітує проживання в кратері на Марсі

Sundries

З понеділка в кратері Рамон на півдні Ізраїлю проходить незвичайний експеримент: п’ять чоловіків та одна жінка протягом трьох тижнів будуть перебувати на базі, яка дозволяє імітувати проживання в марсіанському житловому модулі.

В експерименті беруть участь фахівці з Австрії, Німеччини, Нідерландів, Ізраїлю, Іспанії та Португалії. Він організований Ізраїльським космічним агентством за участю Європейського космічного агентства, Австрійського космічного форуму і місцевої групи D-MARS.

В ході експерименту учасники мають намір провести десятки дослідів на замовлення багатьох країн. У модулі AMADEE-20 учасники будуть спати, їсти, проводити експерименти та перевіряти один одного на психологічну стійкість. За межами модуля люди будуть носити «імітаційні» скафандри вагою 50 кг, оснащені камерами, мікрофонами й автономними системами забезпечення дихання. Вчені вважають, що всі помилки, враховані на поверхні Землі, допоможуть не повторити їх на Марсі.

Експеримент в кратері Рамон проводиться вже вдруге – до цього у 2018 році тут працювали чотири чоловіки й дві жінки. Численні успіхи останнього часу, пов’язані з міжнародними марсіанськими проєктами, тільки підігрівають інтерес до наземних експериментів.

Місію в модулі AMADEE-20 планували почати ще у 2020 році, але її довелося відкласти через пандемію COVID-19. Очікується, що до реального польоту людей на Марс залишилося не менше десяти років, але вчені вже зараз готуються до деяких етапах освоєння Червоної планети.

За даними організаторів проєкту, житловий модуль площею 120 квадратних метрів є найсучаснішим і складним аналогом марсіанській дослідницької станції у світі. Учасники експерименту постійно перебувають під прицілом камер, їх стан контролюється за допомогою біометричних сенсорів, відстежується рух і найпопулярніші точки збору для обліку всіх майбутніх нюансів, пов’язаних з так званим «Людським фактором». За деякими даними, навіть «зв’язок із Землею» для більшої достовірності здійснюється з десятихвилинною затримкою.

За межами модуля інші інженери та фахівці вже працюють над тестуванням дрона і марсіанського ровера – відпрацьовується і вдосконалюється навігація у світі, де GPS і інші системи позиціювання відсутні.