Темпи переходу на екологічно чисті види енергії у світі недостатні – МЕА

ITTA

Брюссель. 13 жовтня. ІНТЕРФАКС – Світовий перехід на екологічно чисті види енергії поки що здійснюється надто повільно, щоб зробити внесок у стримування зростання температур на планеті, заявили в середу в Міжнародному енергетичному агентстві (МЕА).

"Ми не інвестуємо достатньо для задоволення потреб в енергії в майбутньому, і невизначеність закладає передумови для нестабільного періоду (з енергоносіями – ІФ) попереду", – наводять західні ЗМІ слова голови МЕА Фатіха Біроля.

ЗМІ зазначають, що у щорічній доповіді агентства, яка вийшла напередодні Конференції ООН зі зміни клімату (COP26) в Глазго, йдеться про необхідність за наступне десятиліття більш ніж утричі збільшити інвестиції в "зелену" енергетику, якщо світова спільнота хоче утримати зростання температур у межах 1,5 градуса за Цельсієм відповідно до цілей Паризької угоди щодо клімату від 2015 року.

Згідно з доповіддю, сонячна та вітрова енергетика і далі швидко зростають, а обсяги продажу електромобілів у світі поставили новий рекорд у 2020 році. Однак "успіхи з чистою енергетикою занадто повільні, щоб звести глобальні викиди (парникових – ІФ) газів до стійкого нульового показника" до 2050 року, що, як вважають в МЕА, допоможе обмежити зростання температур на планеті межею в 1,5 градуса за Цельсієм.

За даними ЗМІ, агентство представило два сценарії подальших подій. У першому з них враховано заходи, які уряди різних країн уже вжили або вживають: у результаті до 2100 року температури на Землі будуть на 2,6 градуса за Цельсієм вище, ніж в доіндустріальну епоху. У другому сценарії враховано обіцянки різних урядів звести до нуля викиди парникових газів. У такому разі попит на викопне паливо досягне піку до 2025 року, а глобальні викиди вуглекислого газу знизяться на 40% до 2050 року. Тоді до 2100 року температури на планеті підвищаться на 2,1 градуса за Цельсієм, що також не відповідає цілям Паризької угоди щодо клімату.

У свою чергу Біроль, наголосивши на необхідності понад триразового збільшення інвестицій в екологічно чисті види енергії, зазначив, що приблизно 70% додаткових коштів мають надходити до країн, що розвиваються.

Водночас в МЕА наголосили, що понад 40% вкладених коштів, які допоможуть скоротити викиди в атмосферу Землі, окупатимуться: зокрема, йдеться про збільшення ефективності підприємств енергетики, про скорочення втрат газу, розміщення об’єктів сонячної та вітрової енергетики в тих районах, де вони є найбільш конкурентоспроможними в плані генерації електроенергії.