В Антарктиці знайшли джерело забруднення, яке триває вже 700 років

Cikavosti.com

Міжнародна група вчених розкрила джерело стародавнього антропогенного забруднення. Воно сталося близько 700 років тому.

Автори нової роботи проаналізували зразки керна льоду з острова Джеймса Росса в Антарктиді, там знайшли серйозне перевищення рівня чорного вуглецю: воно почалося ще 700 років тому.

Забруднююча речовина — чорний вуглець, або сажа — з'являється в атмосфері, наприклад, при лісових пожежах або спалюванні викопного палива і складається зі світлопоглинальних частинок.

За словами дослідників, сажа могла з'явитися в цьому місці після того, як народ маорі в Новій Зеландії почав практику випалювання земель. Ця особливість ведення землеробства вплинула на атмосферу в більшій частині Південної півкулі, а також стала основним джерелом викидів в навколишнє середовище в регіоні під час останніх 2 тис. років.

Щоб визначити джерело забруднення, автори проаналізували шість крижаних кернів, які вони зібрали з острова Джеймса Росса і континентальної Антарктиди. В результаті вони з'ясували, що в крижаному Керні з острова Джеймса Росса різко збільшилася кількість чорного вуглецю приблизно в 1300 році, а його рівні потроїлися за наступні 700 років і досягли піку в XVI–XVII століттях.

Далі автори побудували модель атмосферного перенесення й осадження сажі в південній півкулі й з'ясували, що найбільш ймовірними джерелами викидів були Патагонія, Тасманія і Нова Зеландія.

Частота пожеж почала зростати приблизно з 1300 року, водночас Маорі колонізував території й почав спалювати лісові масиви Нової Зеландії.

Натхнення: hightech.fm