Науковці відкрили першу екзопланету некруглої форми

Рубрика

Космічний телескоп “Хеопс”, призначений для пошуку екзопланет, виявив небесне тіло незвичайної форми.

Як повідомляє Європейське космічне агентство (ESA), форма планети нагадує швидше за м’яч для регбі, а не сферу.

Наголошується, що це перше виявлення деформованої екзопланети.

Планета з позначенням WASP-103b знаходиться у сузір’ї Геркулеса. Її форма обумовлена впливом припливних сил, що пов’язують її із зіркою WASP-103.

Світило на 200 градусів гарячіше й у 1,7 раза більше, ніж Сонце. Планета здійснює оберт навколо зірки приблизно за один день.

Припливи спостерігаються в океанах Землі, їх викликає вплив Місяця, що обертається навколо нашої планети. Сонце також впливає на припливи, але воно дуже далеко від нашої планети, щоб викликати її серйозні деформації.

Планета WASP-103b вдвічі більша і в 1,5 рази масивніша за Юпітера, але знаходиться так близько до своєї зірки, що здійснює оберт навколо неї менш ніж за добу. Астрономи припускали, що таке близьке сусідство може призвести до формування сильної взаємодії, але у них не було прямих підтверджень цього.

У ході нового дослідження вчені об’єднали дані “Хеопса” з даними, які отримали телескопи “Хаббл” та “Спітцер”. Завдяки цьому вони спромоглися побачити, що приливні сили деформували форму планети, вона нагадує м’яч для регбі, а не звичну сферу.

Вчені з’ясували, що, незважаючи на те, що планета вдвічі більша за Юпітер, її внутрішня структура аналогічна структурі газового гіганта Сонячної системи. Дослідники вважають, що екзопланета “роздувається” через вплив тепла, викликаного близькістю до зірки.

Дослідники також помітили ще одну дивину, пов’язану з WASP-103b. Зазвичай приливна взаємодія із зіркою та близько розташованою до неї планетою призводять до того, що відстань між ними скорочується.

Зрештою, це призводить до поглинання планети зіркою. Але спостереження за WASP-103b показали, що вона віддаляється від світила. Ймовірно, що на неї впливають інші сили, поки що невідомі вченим.