Батальйон імені Шейха Мансура: Чому можуть депортувати підсанкційних чеченських добровольців

Як відомо, 14 травня 2021 року під рішення РНБО про застосування санкцій проти так званих "ворів у законі" потрапили четверо бійців чеченського батальйону імені Шейха Мансура, які, за свідченнями ветеранів АТО, брали участь у реальних боях в 2014-2016 роках. Нардепи Ахтем Чийгоз і Андрій Шараскін повідомили імена бійців – це Муслім Ідрісов (начальник штабу батальйону), Салман Сайнароєв, Умхан Автаєв і Мансур Мовсаєв.

За що потрапили під санкції добровольці з чеченського батальйону

Подія помітно сколихнула українське суспільство, адже чеченцям загрожує депортація на Росію, що з одного боку становить пряму загрозу їхньому життю, а з іншого – виглядає відвертою зрадою з боку української влади стосовно тих, хто проливав за неї кров.

Зокрема, колишній очільник "Правого сектору" Дмитро Ярош вимагав звільнити чотирьох чеченців, які воювали на Донбасі за Україну. А нардепка Олександра Устінова навіть ініціювала закрите засідання Правоохоронного комітету Верховної Ради з цього питання.

3 червня народні депутати під час засідання Верховної Ради звернулися до президента Володимира Зеленського з проханням розглянути на засіданні РНБО виключення бійців добровольчого батальйону ім. Шейха Мансура зі списку санкцій.

Натомість голова РНБО Олексій Данилов заявив, що випадкових людей у списках немає, один із даної четвірки "причетний до пограбування ювелірного магазину у Києві там, де вбили охоронця", ще один у СІЗО, проти третього і четвертого відкриті карні справи.

У побратимів з батальйону інша інтерпретація.

"Салман (Сайнораєв – ред.) по явно сфабрикованій справі про пограбування магазина просидів рік в СІЗО, нічого не довели. Тепер ось намагаються реанімувати ту справу. Нашого начальника штаба Мусліма Ідрісова притягують за незаконне зберігання зброї, колись вилучили ствол у нього", – прокоментував "Кавказ.Реалії" командир батальйону Муслім Чеберлоєвський

Зазначимо, що цей чеченський батальйон не вперше потрапляє в подібні ситуації. Більше того – раніше справа навіть доходила до депортації…

Батальон імені Шейха Мансура: Де вони воювали і хто вони

14 жовтня 2014 року президія суспільно-політичного руху "Вільний Кавказ" заявила про створення батальйону для участі у війні на сході України. Цей батальйон став другим, після раніше сформованого батальйону ім. Джохара Дудаєва, який добре себе зарекомендував під час війни на Донбасі і отримав схвалення та підтримку з боку української влади.

Безпосередньо у бойових діях батальйон брав участь у боях за Широкине – невеличке селище на березі Азовського моря, яке стало своєрідним східним щитом Маріуполя. Саме там вдалося зупинити наступ російської армії восени 2014 – взимку 2015 року.

У 2015 році українська влада почала процес інтеграції добровольчих батальйонів до лав ЗСУ, Нацгвардії і підрозділів МВС. Однак цей процес рухався досить складно.

Так, у жовтні 2018 року вітчизняні ЗМІ писали, що на передовій лінії в зоні бойових дій на Донбасі знаходяться близько 200 незареєстрованих добровольців, які так і не вступили до лав офіційних силових структур МВС чи Нацгвардії. Серед них називали бійців ДУК ПС, УДА та пов'язаного із останньою добровольчого батальйону імені Шейха Мансура.

Однак, у вересні 2019 року бійці батальйонів ім. Шейха Мансура, ОУН та 8-го батальйону Української добровольчої армії офіційно передали залишки своєї зброї Національній поліції. Як видно з відео – арсенал сформувався досить пристойний.

Скандали, пов'язані з батальйоном імені Шейха Мансура

Як уже зазначалося, скандали з бійцями батальйону траплялися й раніше.

Так, 16 січня 2017 року під час нічного патрулювання в центрі Києва на вулиці Басейній був зупинений автомобіль Mercedes ML з грузинськими номерами, який за описом був схожий на автомобіль грабіжників. При огляді з'ясувалося, що автомобіль не той, однак у водія, громадянина Грузії, виявили два пістолети Glock і Стєчкіна з бойовими патронами. Один з чоловіків пред'явив посвідчення розвідника добровольчого батальйону імені Шейха Мансура, виписане на ім'я Тимура Махаурі.

За трагічним збігом обставин, цей самий Тимур Махаурі загинув 8 вересня 2018 року також у центрі Києва. Під його автомобіль підклали вибухівку. Тоді ж з'ясувалося, що Махаурі мав кримінальне минуле і був особистим ворогом голови Чеченської республіки Рамзана Кадирова.

Крім цього, у червні 2018 року у Миколаєві взяли під арешт за статтею про незаконний обіг наркотичних засобів Мовла Тімарова, який у 2015-2017 роках воював на Донбасі у складі даного батальйону. Щоправда, арештували його за екстрадиційним запитом Росії по лінії Інтерполу, однак після того, як розібрались у ситуації, екстрадиційний арешт зняли і екс-бійця випустили на свободу.

Менше пощастило іншому бійцю батальйону імені Шейха Мансура – Тимуру Тумгоєву. 12 вересня 2018 року Генеральна прокуратура України екстрадувала його до Російської Федерації за запитом ФСБ. За словами тодішнього генпрокурора Юрія Луценка, Тумгоєва звинувачували в приналежності до терористичного угруповання "Ісламська держава", докази чому надали також США і Ізраїль. До того ж Луценко заявив, що попри гучні заяви окремих персонажів, за два роки розслідування цієї справи Генпрокуратура не отримала жодних доказів участі його в АТО.

Позитивні моменти

Разом з тим варто відзначити, що бійці батальйону імені Шейха Мансура відзначились і в позитивному ракурсі.

Так, у червні 2019 року бійці чеченського батальйону Шейха Мансура евакуювали зі зруйнованого Широкиного колекцію творів місцевого художника-графіка Віктора Павлюка, яку вважали втраченою. З'ясувалося, що боєць з позивним Пікассо, який до війни був художником, розпізнав у розкиданих об'єктах художню цінність і ініціював порятунок колекції. Протягом року він збирав і ховав від вибухів художні роботи, щоб евакуювати твори із зони бойових дій.

У супровідному листі чеченські бійці зазначили, що згідно з шаріатом вони не можуть торкатися зображень людини – це суперечить їхній релігії. Однак, члени батальйону врятували надбання на знак поваги до України та її культури, розуміючи, яку художню та історичну цінність становлять евакуйовані твори.

Як бачимо, не все так однозначно з цим батальйоном. З одного боку, він покрив себе славою у боях на Донбасі проти російських окупантів і відзначився порятунком українських культурних цінностей. А з іншого боку, при більш детальному розгляді з'ясовується, що окремі бійці батальйону мають кримінальне минуле. Щоправда, це не є особливістю саме чеченського батальйону – подібні випадки трапляються чи не у всіх добробатах, і не лише в Україні.

Що стосується чотирьох добровольців, які фігурують у санкційних списках РНБО, то їхнє становище дуже непевне і справа таки може завершитися депортацією.