ОБСЄ попередила про ризики екологічної катастрофи на Донбасі

Найбільші ризики для довкілля на прифронтових територіях в Донецькій та Луганській областях пов’язані з фізичним пошкодженням, технологічними та операційними порушеннями в роботі промислових підприємств.

Про це під час дискусії на тему “Природа під загрозою: екологічні виклики і збитки в зоні ООС і АР Крим” заявила національний спеціаліст проєктів Координатора програм ОБСЄ в Україні Алла Ющук, повідомляє Укрінформ.

Вона зауважила, що з 2014 року в регіоні зафіксовано понад пів тисячі випадків порушення роботи промислових об’єктів. 80% таких інцидентів належать до категорії високого або надзвичайно високого екологічного ризику. З них  25%  це – прямі пошкодження внаслідок бойових дій, ще майже 50% пов’язані з непрямим впливом обстрілів і атак, решта – звичайні порушення технологічних та операційних процесів.

“Експерти виокремили зони підвищеного екологічного ризику. Це агломерації Донецьк – Макіївка, Торець – Горлівка – Єнакієве та місто Маріуполь на Донеччині, Луганськ і агломерація Алмазна – Ірміно – Золоте в Луганській області. Певно, найкритичнішим наслідком бойових дій стало неконтрольоване затоплення шахт, з яким пов’язані ризики забруднення поверхневих та підземних вод, а також просідання земної поверхні. Що, своєю чергою, може спричинити пошкодження інфраструктури і промислових об’єктів”, – резюмувала Ющук.

Крім того, вона наголосила, що шахти, котрі використовувалися як місця зберігання небезпечних відходів є особливо небезпечними. Поміж них координатор програм ОБСЄ назвала копальню “Юний комунар” (містечко Бунге біля Єнакієвого) з радіоактивними відходами. Проведення комплексних досліджень на таких об’єктах нині неможливе. Адже затоплені шахти розташовані на територіях, що тимчасово непідконтрольні Україні.

Також Ющук повідомила, що проводяться  скринінгові дослідження і налагодження постійного моніторингу стану найбільш вразливого річкового басейну регіону – Сіверського Донця. За її словами ОБСЄ надає Україні технічну підтримку у цьому питанні, навчає персонал для вимірювання якості води, сприяє приведенню роботи Сіверсько-Донецького басейнового управління водних ресурсів у відповідність до європейських стандартів.

Нагадаємо, у ЗМІ повідомили, що окупована частина Донбасу опинилася на межі екологічної катастрофи через те, що занедбані та покинуті шахти заповнюються токсичними підземними водами.

Крім того, міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Олексій Резніков заявив, що окупований Донбас наразі на межі екологічної катастрофи міжнародного масштабу. 

Раніше повідомлялося, що Російська Федерація незаконно захопила ядерні установки в окупованому Криму, на які діють гарантії МАГАТЕ.

Також слідкуйте за “Прямим” у Facebook, Twitter, Telegram та Instagram.