Мільярд дерев від Президента: експерт вважає, що актуальніше рятувати молоді ліси

В Україні є великі території, що поросли молодими лісами — передусім слід рятувати та узаконювати ці ліси, які не потребують вкладень. Таку думку у коментарі УНН висловив експерт з лісового права Анатолій Павелко, коментуючи ініціативу Президента України Володимира Зеленського висадити мільярд дерев за три роки.

Цитата:

“Справа в тому, що ця ініціатива не нова, але, на жаль, на мою думку, вона нагадує популізм. Справа в тому, що в Україні на сьогоднішній день є великі площі, наприклад, сільськогосподарських територій, які вже заросли лісами. На яких зростає молодий ліс та які треба доглядати та охороняти. На сьогодні великі агрохолдинги розкорчовують ці землі. Ліс, який є, умовно кажучи, біологічно стійкою системою, перетворюють на біологічно нестійку та екологічно вразливу систему. І на сьогодні набагато важливіше внести ці ліси, які по суті не потребують вкладень. Вони просто потребують законодавчого закріплення і врегулювання свого статусу. І вони готові вже сьогодні надавати так звані екологічні послуги. Тобто, очищати повітря, оберігати воду, ґрунт”, — пояснив експерт.

Деталі

Мету висадити мільярд дерев за три роки він порівняв з амбітними програмами, які часто формулює Китай і на які витрачаються величезні ресурси, і результат від реалізації яких доволі скромний.

“Посадити дерева - мало, ви можете висадити їх мільярди, але питання, скільки з них прийметься та буде посаджено в належних умовах. Які з них будуть уражатися хворобами, які не будуть. А питання догляду? Хто садівник, той дуже добре розуміє, що дерево потребує досить пильного догляду. І так само це стосується лісу. Догляд за лісом не обмежується висадкою дерев. Тому я дуже скептично ставлюся до цієї ініціативи, зважаючи на ось такі реалії. Ми не можем одною рукою винищувати ці фактично лісові масиви на закинутих сільськогосподарських землях в інтересах кількох великих агрохолдингів, ставлячи під питання безпеку державу, а з іншого боку сприймати такі популістські рішення, що десь щось ми там посадимо. Це - неефективна витрата коштів в абсолютно неефективній державній програмі”, — впевнений Павелко.

Еколог, голова ГО “Зелена генерація” Олександр Коваль вважає, що в Україні порівняно низька щільність лісів, наприклад, якщо порівнювати з Німеччиною, та навіть ті ліси, що є, доглядаються неправильно.

“Ми могли би більше рубати, більше продавати певні ліси - те, що називається "промислова деревина". Але питання в тому, що ми його зрубали, засадили як-небудь. Нам потрібно збільшувати кількість лісів. Неконтрольоване знищення та зрубування лісів має свої наслідки”, — вважає експерт.

Щодо того, чи вдасться Главі держави реалізувати свою мету, експерт не береться прогнозувати, але радіє, що на проблему лісів взагалі звернули увагу.

“Але питання навіть не в тому, що посадять, чи не посадять, це питання правильного співвідношення. У Києві ми бачимо, що так само садять дерева. Але ми бачимо, що через рік воно всохло, вони його викидають, садять знову нове, як з каштанами було, витрачають 20 тис. на дерево”, — нагадав Коваль.

“Зелена Україна”

Днями Президент України Володимир Зеленський заговорив про ініціативу “Зелена Україна”, у межах якої за три роки планують висадити 1 млрд дерев, а за 10 років збільшити площу лісів на 1 мільйон гектарів.

Ініціатива викликала жваву реакцію. Наприклад, директор асоціації “Енергоефективні міста України” Святослав Павлюк розрахував, яку площу мають зайняти нові ліси.

“Якщо дерева садити зі щільністю 1 дерево кожні 5 метрів (десь так виглядає досить щільний ліс), то на одному гектарі поміститься 492 дерева. На квадратному кілометрі відповідно у сто разів більше — 49 200 дерев. 330 мільйонів дерев за рік займуть 6 тисяч 775 квадратних кілометрів. За три роки це буде 20,3 тисячі квадратних кілометрів, це становить понад 3,6 відсотка підконтрольної (Києву) території України. Згідно з офіційними даними, існуючі ліси зараз займають ~16% території”, — пише він на своїй сторінці у Facebook.

Підрахували також, скільки дерев треба висаджувати щоденно, аби вкластися у термін три роки — понад 1 млн 850 тисяч.

За даними Державного агенства лісових ресурсів, загальна площа усіх лісів України становить 10,4 мільйона гектарів. Молодняки становлять 16,9%, середньовікові — 47,5%, пристигаючі — 16,9%, стиглі і перестійні — 18,7%.