Руслан Стефанчук пообіцяв, що публічні консультації будуть проводитися перед реєстрацією всіх проектів

Віце-спікер Верховної Ради України Руслан Стефанчук повідомив про новий законопроект, за яким перед реєстрацією всіх нормативно-правових актів повинні будуть проводитися публічні консультації.

«Проект закону про правотворчу діяльність розроблений і незабаром буде зареєстрований у Парламенті України. Потреба прийняття цього закону полягає в необхідності визначити єдині засади правотворчості в Україні. У законопроєкті про правотворчу діяльність:

Закріплюється єдиний понятійно-категорійний апарат, що є своєрідною «абеткою правотворчості».

Пропонуються сучасні принципи правотворчості.

Визначаються стадії правотворчості; єдині вимоги до структури нормативно-правових актів та нормопроєктування.

Передбачається обов’язковість проведення публічних консультацій перед реєстрацією всіх нормативно-правових актів.

Пропонуються механізми, покликані стимулювати до уникнення помилок при нормопроєктуванні, розробці стандартів, удосконалення правової системи.

Визначаються питання ієрархії нормативно-правових актів, запроваджується для них єдиний централізований реєстр.

Наведені способи вирішення колізій, прогалин у правовому регулюванні.

Вводяться нові засади планування правотворчої діяльності.

Передбачається обов’язковість розробки концепцій проєктів нормативно-правових актів та проведення оцінки впливу.

Надзвичайно важливими є положення щодо правового моніторингу та оцінки ефективності застосування норм, адже важливо розуміти, чи досягли прийняті закони бажаного результату», - зауважив він.

Разом з тим, слід нагадати, що відповідно до п. 12 Порядку проведення консультацій з громадськістю з питань формування та реалізації державної політики, затвердженого постановою КМУ від 3 листопада 2010 р. №996, в обов’язковому порядку проводяться консультації з громадськістю у формі публічного громадського обговорення та/або електронних консультацій з громадськістю щодо проектів нормативно-правових актів, які стосуються конституційних прав, свобод та обов’язків громадян; передбачають провадження регуляторної діяльності у певній сфері; визначають стратегічні цілі, пріоритети і завдання у відповідній сфері державного управління; передбачають надання пільг чи встановлення обмежень для суб’єктів господарювання та інститутів громадянського суспільства; стосуються витрачання бюджетних коштів (звіти головних розпорядників бюджетних коштів за минулий рік) тощо.

Проекти регуляторних актів виносяться на громадське обговорення з урахуванням вимог Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».

Разом з тим, ці норми наразі не виконуються, що можна побачити по практиці внесення деяких законопроектів урядом.

Також нагадаємо, про нещодавню ситуацію, яка трапилася при перейменуванні Фонду соціального захисту людей з інвалідністю, коли Верховній Раді довелося виправляти помилку. Проект було ухвалено 27 січня 2021 року, але він передбачав, що зміни починають діяти з 1 січня всупереч принципу, що закон не має зворотної дії у часі.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал та на Twitter, щоб бути в курсі найважливіших подій.