Профільний комітет рекомендував Раді ухвалити законопроект, який дозволяє навчання іноземців у вишах російською

Комітет з питань освіти, науки та інновацій рекомендує Верховній Раді прийняти за основу та в цілому законопроект, яким пропонується дозволити навчання іноземців у вишах російською мовою. Про це УНН повідомляє з посиланням на ВР.

Цитата

"За результатами розгляду Комітет рекомендує Верховній Раді прийняти законопроект № 3717 за основу та в цілому“,- йдеться в повідомленні.

Деталі

Представляючи законопроект, народний депутат від “Слуги народу” Юлія Гришина нагадала, що його було направлено до Комітету для підготовки на повторне перше читання.

“У Комітеті доопрацювали законопроект: уточнили назву, внесли зміни у термін набрання чинності — його продовжено на місяць, привели у відповідність до законодавства термінологію. Пропонуємо включити норму для іноземців або осіб без громадянства, які планують здобувати освіту в Україні за кошти фізичних або юридичних осіб, про те, що навчання може здійснюватися іноземною мовою. При цьому навчальні заклади забезпечують обов’язкове вивчення державної мови протягом усього періоду навчання. У законодавстві є колізія щодо мови навчання”, — зазначила вона.

За її словами, в Україні навчається понад 70 тисяч іноземців. Але відтік студентів за два роки склав 10%. Згідно з дослідженнями, серед найбільш затребуваних мов навчання для іноземних студентів — англійська (59%), російська (26%), французька. Є запит розширювати перелік іноземних мов, зокрема від Румунії, Угорщини, Марокко.

Гришина також акцентувала увагу на необхідності спростити доступ білоруських студентів до навчання в українських закладах освіти. Для напрацювання шляхів вирішення цього створено робочу групу.

Народний депутат від “Голосу” Наталія Піпа висловила пропозицію формулювання норми “для іноземних громадян навчання може здійснюватися англійською або іншими офіційними мовами Європейського Союзу”. На її думку, так буде дозволено вчитися усіма мовами без включення російської мови як мови агресора.

Окрім того, уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь заявив, що виступає категорично проти законопроєкту № 3717, яким пропонуються зміни до мовної статті Закону “Про вищу освіту”.

“Сьогодні, на превеликий жаль, на засіданні Комітету Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій було підтримано законопроєкт № 3717 „Про внесення змін до Закону України „Про вищу освіту“ щодо врегулювання освітньої діяльності у сфері вищої освіти для іноземних громадян та осіб без громадянства“. Розцінюю це як чергову атаку на мовне законодавство України”, — написав Кремінь у Facebook.

Уповноважений наголосив, що декларована мета законопроєкту, “врегулювання організації навчального процесу для студентів, які є громадянами іноземних країн та/або особами без громадянства”, може бути досягнута в рамках чинного законодавства.

“У вересні 2020 року цей законопроєкт вже був винесений до сесійної зали і не був проголосований. Проте його намагаються протягнути знову. Цей законопроєкт — не що інше, як повернення російської мови в освітній процес, адже ініціатори не приховують, що під „іноземною“ вони розуміють перш за все російську. Саме тому у запропонованій редакції цей законопроєкт не може бути підтриманий”, — наголосив Кремінь.

Доповнення

Минулого року у вересня Верховна Рада України у середу провалила голосування за проект Закону щодо змін до законодавства про освіту для іноземців.

Так, метою законопроекту є врегулювання організації навчального процесу для студентів, які є громадянами іноземних країн або особами без громадянства.