Хоче досягнути ефекту "своїх": Видання "Страна. ua" викрили у маскуванні ворожої пропаганди

Як пише Depo.ua із посиланням на заяву Центру, видання за допомогою певних дій намагається досягти ефекту "своїх".

Так, зазначається, що у своїх матеріалах "Страна.ua" висвітлювала такі пропагандистські наративи, як легітимізація "російського" Криму, підтримка антиукраїнської риторики Мінська та дискредитація української армії.

Крім цього, у текстах спостерігалося перебільшення, пересмикування та відверта підтримка однієї зі сторін. Також відбувалося висвітлювання незначних події та явищ як глобальних тенденцій.

"Висвітлюючи тему визнання США геноциду вірменів у Туреччині – теми, яка начебто безпосередньо не зачіпає Україну – Страна.ua активно просуває антиукраїнські наративи", – зазначає Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки.

Також наголошується, що видання екстраполює геополітичну ситуацію на український контекст, не називаючи Крим "російським", а повідомляючи, що в країні, яка розглядається Україною як союзник щодо питання Криму, нібито можуть визнати його таким.

"Такий ефект досягається не прямою брехнею, а шляхом добірки фактів, замовчування й підміною понять", – зазначають у Центрі стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки.

Також, на думку аналітиків Центру, видання активно маніпулює на ситуації довкола затриманого білоруського опозиціонера Романа Протасевича.

У низці матеріалів сайт публікував повідомлення, які збігаються з офіційною позицією Білорусі. Зокрема там йшлося про те, що захоплення активіста 23 травня не було сплановано, а є випадковістю. Також спостерігалися маніпуляції й тоді, коли вказувалося, що він зізнається у вчинених злочинах без тиску. Також сайт повідомляв, що на фронті Протасевич був не як журналіст, а як боєць одного з добробатів.

Водночас "Страна.ua" не вказує зовсім на те, що у Білорусі систематично застосовують тортури проти політичних дисидентів.

"Таким чином, не говорячи про це прямо, Страна вибілює режим Лукашенка, який зайняв ворожу позицію щодо України, і представляє українську позицію як необґрунтовану, лицемірну й непослідовну", – вважає Центр.

Щодо матеріалів видання про війну на Донбасі, то видання поширює наратив про "нібито Україна сама винна у конфлікті, розпалює його, довела до точки неповернення; українська армія вбиває дітей; Захід її покинув. І нарешті, конфлікт наполегливо пов'язується з ультраправими".

Центр звертає увагу, що сайт дотримується загальноприйнятої в Україні практики брати в лапки "ДНР" і "ЛНР", додавати до них "так звані", а Росія подекуди навіть може бути названа "агресором".

"Крім того, негативна інформація йде упереміш з нейтральними новинами (але ніколи з позитивними про українську армію). Таким чином досягається ефект "своїх". Не надто уважний читач сприймає такі повідомлення, як внутрішньо-українську (соціально прийнятну) позицію. Однак це оманливі маркери, адже головними мовниками про війну на Сході, її інтерпретаторами виступають російські політики та "експерти" або представники "народних республік", – пише Центр.

На думку аналітиків, уникаючи прямих звинувачень на адресу України, які б зчитувалися як зовнішні й однозначно ворожі, через що мали б обмежений вплив і звужували аудиторію, "Страна. ua" за допомогою малопомітних маніпуляцій представляє позицію агресора як обґрунтовану, а позицію України – як "специфічну".

Експерти наголошують, що такі прийоми дезінформації з боку видання вказують на ненав’язливе і навіть непомітне транслювання відверто ворожих наративів".

Доповнюється...