КСУ пояснив, чому закон про українську мову є конституційним і не дискримінує російськомовних громадян

Конституційний суд України визнав конституційним закон про українську мову як державну. Відповідне рішення з'явилося на сайті КСУ 15 липня – публікуємо головні положення постанови.

Як зазначається у документі, кожен громадянин України зобов'язаний володіти українською мовою, водночас у приватному спілкуванні він є вільним у виборі мови. Порядок функціонування української мови як державної має поєднуватися із шанобливим ставленням до інших мов, зокрема, національних меншин, носії яких історично проживають на території України.

"Українська мова є невіддільним атрибутом української державності, що зберігає свою історичну спадкоємність від давньокиївської доби. Українська мова – доконечна умова (conditio sine qua non) державності України та її соборності", – зазначається у рішенні КСУ.

Судді КСУ постановили, що ухвалений закон "Про забезпечення функціонування української мови як державної" не дискримінує російськомовних громадян, а також не обмежує перелік мов коріних народів та нацменшин, як це стверджували депутати, що подавали запит на перевірку конституційності закону.

У рішенні КСУ повідомляється, що закон не містить у собі приписів, які можуть обмежити вільний розвиток, використання та захист мов, які мають статус мов нацменшин, включно із російською мовою, та приписів, які б заважали державі сприяти розвиткові самобутності цих мов.

Крім того, зазначається, що ухвалення мовного закону в Україні сприяє захисту демократичного ладу, а його норми є співмірними легітимній цілі. Судді КСУ дійшли висновку, що закон єюридичним інструментом подолання наслідків того, що довгий час різні частини України перебували у складі інших держав, а також загальної русифікації українців, яка продовжувалась не одне століття.

Раніше ASPI news писало, що Верховний суд пояснив своє рішення щодо скасування указу Зеленського про скасування призначення Тупицького суддею КСУ. Також повідомлялося, що депутати назвали ухвалені під час п'ятої сесії ВРУ закони, які вважають найважливішими.