Електоральні настрої: що відповіли харків'яни під час опитування групи "Рейтинг"

62% людей збираються йти на вибори мера Харкова 31 жовтня 2021 року, свідчать дані опитування "Електоральні настрої жителів Харкова" соціологічної групи "Рейтинг". Які проблеми турбують харків'ян, в ефірі "Українського радіо Харків" розказав керівник групи "Рейтинг" Олексій Антипович.

Хто брав участь в опитуванні Опитування "Рейтингу" проходило у Харкові на початку липня, участь у ньому взяли 1200 людей. За словами Антиповича, дослідження настроїв харків'ян соціологічній групі не замовляли, його соціологи провели з власної ініціативи. Питання ставили типові, такі самі, як і в інших регіонах України, каже керівник групи "Рейтинг".

"Це оцінка ситуації в місті, оцінка проблематики, довіра до основних регіональних політиків. У цьому випадку, оскільки ми говоримо про вибори мера Харкова, присутні й рейтинги мера", — розказав Антипович.

"У Харкові призначені вибори на кінець жовтня, ми будемо контролювати ситуацію на цих виборах. Наступне опитування можна буде очікувати не раніше вересня чи жовтня", — сказав Олексій Антипович.

Тарифи на комунальні послуги та дороги — чим незадоволені респондентиЗа останні пів року настрої харків'ян щодо стану справ у місті не змінилися, коментує Олексій Антипович.

"За останні пів року незначно позитивні оцінки переважають негативні, але при цьому абсолютна більшість харків'ян кажуть, що ситуація в місті не змінилася, що так само можна віднести до позитивної оцінки, адже не стало гірше", — порівнює результати липневого опитування з попередніми соціолог.

За його словами, розмір тарифів на комунальні послуги люди, які брали участь в опитуванні, називали найактуальнішою проблемою.

"Перше місце з величезним відривом — за тарифами на комунальні послуги. Другу сходинку займають стан доріг та стан будинків і під'їздів. Тарифи як основну проблему для міста обрали 73%. Це значно більше, ніж в інших містах України. Дещо менші показники має проблематика злочинності, благоустрою дворів, опалення, водопостачання", — говорить Антипович.

"Є певні відмінності у віковому розподілі. Якщо тарифи важливі для майже 80% людей передпенсійного та пенсійного віку, то для молоді ця проблема важлива тільки для 64%. Стан доріг актуальний для половини серед молоді, для старших людей — для чверті", — додає соціолог.

Довіра до політиківОпитування щодо кандидатури мера формулювали за списком людей, які вже балотувалися у мери Харкова, та тих, хто заявляв про намір брати участь у перегонах.

"Перевірили весь спектр політичних прізвищ, які присутні у Харкові. Коли почнеться подання кандидатур на мери, цей список може виявитися неточним. Наші результати вже говорять про те, що багатьом кандидатам варто подумати, чи треба йти [на вибори], чи треба якось об'єднуватися з іншими", — вважає Олексій Антипович.

Опитування щодо рівня довіри харків'ян до місцевих політиків, показало, що:

Ігорю Терехову довіряють 54% опитаних, не довіряють — 36%; Юлії Світличній довіряють 38%, не довіряють — 44%; Михайлу Добкіну довіряють 35%, не довіряють — 57%; Олександру Фельдману довіряють 31%, не довіряють — 58%; Євгенію Мураєву довіряють 29%, не довіряють — 39%, не знають такого — 31%."Харків'яни позитивно ставляться до Ігоря Терехова, Юлії Світличної, Михайла Добкіна, але у нього й 57% негативного ставлення, хоч і прихильників у Добкіна багато", — каже про результати опитування Олексій Антипович.

"62% людей однозначно сказали, що будуть брати участь у виборах, але з огляду на минулі місцеві вибори, ми спостерігали, як люди були готові йти голосувати, а явка склала 37-38%, тому ці цифри є завищеними", — зазначає соціолог.

"Є частина людей, які не визначилися чи кажуть, що не будуть брати участь у виборах", — говорить Антипович.

Що відомо Після смерті Харківського міського голови Геннадія Кернеса Верховна Рада призначила позачергові вибори мера на 31 жовтня 2021 року. Офіційно виборча кампанія стартує за 50 днів до дня виборів. Станом на липень 2021 року помітну політичну діяльність у Харкові ведуть секретар міськради Ігор Терехов та ексмер Михайло Добкін. Добкін вже заявив, що балотуватиметься на позачергових виборах як самовисуванець. Терехов участь у виборах досі не прокоментував. З боку харківських громадських діячів лунали заяви про необхідність висування єдиного кандидата від "демократичних сил". Нині у Харкові тривають перемовини щодо висування єдиного "проукраїнського" кандидата в мери. Навесні 2021 соцопитування провели Київський міжнародний інститут соціології та SOCIS: як коментували результати.