Мітингом - на мітинг, скандалом на скандал: Як на Банковій перебивають невигідні новини

depo.ua

Розслідування Слідство.інфо оприлюднили 3 жовтня і ось вже тиждень у різний спосіб цю неприємну тему намагаються у різний спосіб нівелювати: від заяв окремих діячів, що нічого страшного в офшорах нема, та й історія, показана журналістами, стосується допрезидентських часів нинішнього глави держави, до відвертого переведення стрілок на попередників. Мовляв, от у них були свинарчуки, а ця історія настільки дрібна, що нікого не чіпляє.

За кілька днів вибухнув ще один скандал, в центрі якого опинився очільник державного "Укрексімбанку" Євген Мецгер - напад на журналістів "Радіо Свобода". Розслідування "Схем" про сумнівний кредит у 60 млн доларів, виданий банком для мешканця "ДНР" під заставу ТРЦ SkyMall, ймовірно, не мало би такого ж ефекту, якби не конфлікт з журналістами, якого намагалися уникнути, знищивши відеозапис. Коли ж не вдалося, активізувалися правоохоронні органи та спікери влади, які в один голос почали засуджувати дії Мецгера.

На прикладі двох вище згаданих скандалів можна простежити, як переключається увага з неприємних для влади історій на більш приємні.

Труханов і Медведчук проти "пандори" і Мецгера

6 жовтня Генпрокурор Ірина Венедіктова повідомила про 5 підозр одеським посадовцям включно з міським головою Геннадієм Трухановим. Генпрокуратура вимагає для мера Одеси заставу у 120 млн., або перебування під вартою. Сам він стверджує, що таких грошей на заставу не має. Вищий антикорупційний суд так і не обрав запобіжний захід Труханову, чергове засідання відбудеться у вівторок. А це означає, що тема буде гарячою весь наступний тиждень. Особливо, якщо Труханова спробують відправити до СІЗО.

Але одного Труханова було би мало, адже, як пам'ятаємо, негативних для іміджу влади скандалів було побільше. В нагоді став п’ятничний брифінг голови СБУ Івана Баканова та Генпрокурора Ірини Венедіктової про Віктора Медведчука, який перебуває під домашнім арештом до 31 жовтня. Куму Путіна оголосили підозру ще по одній справі, щодо попередніх трьох епізодів (попередня змова з чиновниками РФ для видобутку корисних копалин на шельфі Чорного моря; передача спецслужбам країни-агресора відомостей, що містять державну таємницю; проведення підривної діяльності проти України в контексті розробки антиукраїнського проекту "Промінь"), по ним у серпні Венедіктова заявила про передачу справ до суду. Тепер ідеться про створення схеми для перешкоджання постачання в Україну вугілля з ПАР. По цьому епізоду Генпрокуратура вимагатиме заставу в рекордний мільярд гривень. Нагадаємо, у травні, коли була перша спроба запроторити Медведчука в тюрму, прокуратура просила 300 млн.

Важливим моментом тут є те, що справа, про яку розповідали Баканов і Венедіктова не нова. Ще у лютому 2016 р. розслідування про поставки вугілля, в якому фігурувало прізвище Медведчука, опублікувала "Українська правда". Не виключено, що цей "гачок" на кума Путіна тримали на той випадок, коли доведеться гасити якісь гучні скандали. Тож цього тижня на українців очікує не лише шоу зі спробою посадити Труханова, але й Медведчука. Вишенька на торті - Баканов повідомив, що у спецслужбі перевіряють версію про причетність п’ятого президента Петра Порошенка та колишньої голови НБУ Валерії Гонтаревої до нової справи, порушеної проти одного з лідерів ОПЗЖ. У розслідуванні про офшори Зеленського прізвище Баканова згадується неодноразово, а пропорошенківські сили чи не найбільше акцентують увагу суспільства на цьому розслідуванні. Тому згадка про Порошенка у контексті чергової справи, в якій фігурує Медведчук, такий собі привіт Петру Олексійовичу. Якого чергове у масовій свідомості намагаються прив’язати до кума Путіна.

Битва мітингів

9 жовтня в Лондоні представники української громади пікетували будинок, який, згідно з розслідуванням Pandora Papers належить людям із оточення нинішнього президента. Пікет був нечисленний, в наших ЗМІ, до речі, він отримав не надто широке висвітлення, однак сам факт його проведення міг напружити Банкову.

10 жовтня, десятки активістів приїхали до дачі президента України Володимира Зеленського, щоб висловити свою незгоду з його політикою. Свою акцію мітингарі назвали "За*бало: автомарш розгніваних громадян", заявили, що їм неподобається узурпація влади і запалили під парканом будинку президента різнокольорові фаєри.

За дивним збігом, надвечір суботи пікет зібрався вже у Козині під будинком Порошенка. Начебто пікетували, згідно із заявкою, ветерани, втім, чи не усі відомі суспільству ветерани АТО/ООС приїхали чомусь не на цей пікет, а підтримати Порошенка. Волонтери привезли їм бутерброди і чай. В свою чергу пікетувальники були більше схожі не на героїв війни, а на тітушок часів Януковича. Мітингували і в неділю, мережею поширювалися повідомлення в чаті, що учасникам мітингу дають по 1400 гривень, і ця ситуація теж не пішла владі у плюс, незалежно від того, має до нього стосунок Банкова чи ні.

Отже, навколо Зеленського і його соратників поволі накопичуються "токсини": "вагнергейт", "пандора", скандал із Мецгером. Далі, як то кажуть, буде, адже всі вже вступили у наступну передвиборчу кампанію і використовуватимуть такі соціально дражливі теми, як офшори, корупція, зв’язки можновладців з олігархами тощо. І користатимуться з помилок влади. На повну.

Та навіть на цих трьох прикладах можна простежити, як влада збиває інформприводи. Проти "вагнергейту" у неї є зброя у вигляді парламентської ТСК на чолі з Мар’яною Безуглою. І те, що її заяви в соцмережах обсміюють теж насправді грає на руку владі, бо суспільство так і випускає пару, і відволікається від головного питання - хто злив спецоперацію.

А от новий виток навколо Медведчука може переключити увагу Безуглої та "слуг" у ТСК на нього і Порошенка. Адже сама слідча комісія створювалася, нагадаємо, не тільки для розслідування зриву спецоперації із затримання "вагнерівців" у Білорусі, а для розслідування всіх зрад. В тому числі - попередників і попередників попередників. Дарма, що порушені проти них справи мають високі шанси ніколи не опинитися в суді. Головне, щоби в суді не опинилися ті, хто має на це шанси через нові скандали.