Нове почесне звання «Батько-герой»

Новий день

На розгляд народним депутатам подано законопроєкт, який пропонує запровадити почесне звання «Батько-герой» задля відзначення ролі батька у сім’ї та вихованні дітей.

У квітні 2021 року Верховна Рада прийняла Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо забезпечення рівних можливостей матері та батька на догляд за дитиною», який має на меті заохочення відповідального батьківства та створення передумов для посилення ролі батька у процесі вихованні дітей в Україні. Не зважаючи на позитивні зрушення, у національному законодавстві все ще існують положення, які непропорційно урегульовують правовий статус жінок та чоловіків у сфері материнства і батьківства. Йдеться, серед іншого, про положення Закону України «Про державні нагороди України», а саме про почесне звання «Мати-героїня», відповідника якому для чоловіків-батьків на даний момент у законодавстві не визначено. Такий підхід суперечить принципам гендерної рівності.

Законопроєкт пропонує запровадити почесне звання відповідник – «Батько-герой». Таке звання за аналогією із почесним званням «Мати-героїня» будуть присвоювати чоловікам, які виховали до 8-річного віку п’ятьох і більше дітей, у тому числі усиновлених.

Також законопроєкт вносить зміни до Закону України «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю» та Закону України «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною» щодо встановлення рівних соціальних гарантій для жінок і чоловіків, які мають звання «Мати-героїня» та «Батько-герой» відповідно.

Анатолій НІКОЛАЄВ.