Що почитати? Топ-10 книг від ветеранів війни на Донбасі

Вчасно

Представляємо підбірку книг, написаних учасниками бойових дій на Донбасі, які побачили світ у 2021 році.

Тема війни на Донбасі знайшла відображення у численних творах українських письменників та кінематографістів. А пережитий досвід бойових дій на східних теренах України став творчим поштовхом для багатьох учасників цих подій. Для більшості ветеранів АТО/ООС можливість виплеснути свої спогади і емоції на папері є своєрідною реабілітацією. А для читачів — це спроба краще зрозуміти тих, хто пройшов пекло війни на Донбасі.

Артем Чех. «Хто ти такий?» — час від часу запитує малолітнього Тимофія його контужений далекою війною ворог і друг, мучитель і наставник Фелікс. «Хто я такий?» — запитує себе наприкінці роману майже дорослий автобіографічний Тимофій. Шлях від першого питання до другого є неминучим для героя будь-якого роману виховання. У випадку Артема Чеха — виховання в тіні відразливого досвіду чужої війни, що раптом виявляється моральною і фізичною підготовкою до власної, хоча якраз її ми у цьому романі не знайдемо. Але, можливо, знайдемо всі ті дитячо-юнацькі ініціації, крізь які нам самим довелося продиратися до зовсім не такого, як очікувалося, дорослого життя.

Твір Артема Чеха «Хто ти такий» отримав літературну премію «Книга року ВВС-2021».

Ігор Михайлишин. «Фуга 119» — книга про ворожий полон, куди потрапили добровольці батальйону «Донбас» після боїв в Іловайську. Переосмислення та пошук нового привів автора до застосування принципу побудови фуги — поліфонічного музичного твору. Структура книги орієнтована на подвійну (двотемну) триголосну фугу з кодою. Це дає змогу сповна передати сплетіння болю та жаху — звичної буденності полону, де вихід можливий тільки через смерть. Твір є продовженням книги «Танець смерті» та другим в майбутній трилогії «2014». «Фуга 119» увійшла до Довгого списку в номінації «Книга року ВВС-2021».

Василь Мулік. «Congo — Донбас. Гвинтокрилі флешбеки» — книга про українських вертолітників під час війни на сході України та в миротворчій місії в Демократичній Республіці Конго. Все про льотчиків: їхнє життя, службу, емоції, надії та страхи. Саме завдяки особливому прийому написання — як це все переживав безпосередній учасник бойових дій, читач разом з оповідачем відчуває захоплення від польоту та страхіття війни. А ще, окрім постійного хвилювання, читача очікує справжній авіаційний гумор.

Валерій Пузік. «Шахта. Ранкове зведення» — документальний роман, події якого відбуваються в червні-липні 2015 року. В центрі історії бійці Добровольчого українського корпусу — артилерійський підрозділ, який виїхав на передову в район шахти «Бутівка». Автор пропонує разом з добровольцями в кузові ЗІЛа виїхати на передову, облаштувати «хату» у Водяному, позиції в Опитному, поблизу Авдіївки та шахті «Бутівка»; побути в шкурі артилериста-добровольця в період чергового перемир’я і провести «казковий» місяць на передовій: ховатися від танкового обстрілу, укріплювати позиції, копати, їсти зіпсовану ковбасу, черствий хліб, сваритись і ділити один автомат на чотирьох. «Ранкове зведення» — найповніше зібрання поетичних текстів Валерія Пузіка, які були написані в період з 2015 по 2020 роки.

Олександр Терещенко. «Життя після 16:30» — зібрані в книгу нотатки автора — внутрішній монолог сильної, мужньої і мудрої людини. Учасник боїв у Донецькому аеропорту, один із тих, кого назвали «кіборгами». Діставши тяжке поранення, втративши руки, пройшовши через неймовірні випробування, він зміг повернутися до активного повноцінного життя. Книга Олександра Терещенка, позбавлена штучного пафосу і моралізаторства, — це урок патріотизму, мужності і людяності.

Мартін Брест. «Піхота. Наша земля» — видання містить матеріали попередніх трьох книг автора, перекладене українською. Це правдива історія бойових дій мотопіхотної роти весною 2016 року у найпівнічнішій точці сектора «М» — передмісті Докучаєвська. Двадцять два дні диму, попелу, боїв, «режимів тиші», сміху, суму по дому, стрільби, кави, гумору, злості, знов боїв… двадцять два дні справжньої української піхоти.

Олександр Вдовиченко. «72. Записки комбата» — автор на псевдо Слов'ян написав чесну, відверту книгу. Це кінематографічне бачення подій, які автор оцінює зсередини, проза динамічна, проста у викладі, з точними описами персонажів, їхньої мови, їхніх характерів. Oдразу усвідомлюєш, що читаєш сторінки великого літопису, з яких просто на наших очах твориться нова Історія. В цьому випадку вона пишеться серйозно й переконливо.

Юрій Руденко. «War.Ru» — це документальне дослідження першого року російсько-української війни. Події зображені в хронологічному порядку. Інформацію спеціально подано в максимально стислій формі, та мовою, доступною для пересічного читача. Для розуміння причин і передумов війни, надано мінімально необхідні історичні відомості та приклади. Для покращення розуміння суті подій війни, та створення певного «ефекту присутності» — книга супроводжується посиланнями на реальне відео з місця подій, а також мінімально потрібними картами та схемами. В книзі зображено взаємний вплив інформаційної складової бойових дій на реальний стан речей і навпаки. Зображені принципи роботи пропаганди, та методи їх використання на прикладі роботи російських ЗМІ.

Артем Єрьомін. «Записки Макара» — розповідь про війну, що шматує схід нашої країни. Ще одне живе історичне свідчення учасника цих подій. Свідчення, пронизане болем за долю нашої землі, але водночас — свідчення, сповнене рішучості та волі йти тільки до повної перемоги над ворогом. Живі буденні історії з передової: такі різні, але такі, що чіпляють душу. Бо лише тим, хто захищає наш спокій безпосередньо там, на нулях, відома справжня ціна цього спокою. Вони пишуть історію незалежної України власним життям і здоров’ям, тривогами, сльозами, хвилюванням своїх рідних та близьких людей.

Ігор Сейко. «Будемо жити! Я — Скіп…» — до книги увійшла 21 новела, де автор розповідає про події російсько-української війни, в яких брав участь як доброволець 11-го окремого мотопіхотного батальйону «Київська Русь» з 2014 по 2016 рік.