"Хочу, щоб я, йдучи з життя, знав, що Україна є живою державою", - Леонід Кравчук

Новини.LIVE

У віці 88 років у вівторок 10 червня помер перший президент України та голова делегації України в ТКГ по Донбасу Леонід Кравчук.

Останній рік він важко хворів, проходив реабілітацію у Німеччині після операції на серці. Політик не зʼявлявся на публіці і навіть особисто не коментував початок війни з Росією. Влітку 2021 року ЗМІ повідомляли, що Кравчук перебуває в комі в німецькій клініці, але у вересні він частково прийшов до тями і став впізнавати людей. Як прожив останні місяці - наразі поки невідомо.

Чим запамʼятався перший президент України та завдяки чому увійшов в історію - читайте в Новини.LIVE

"Не думали, що піде з роботи і більше не повернеться"

Не можна сказати, що це була неочікувана смерть, бо останній рік Леонід Макарович тяжко хворів і постійно проходив реабілітацію, - ексклюзивно розповідає Новини.LIVE журналіст Сергій Гармаш. Разом із першим президентом він працював у ТКГ.

"Він був різним. Спершу дивував гострою думкою. Були моменти, коли навіть заснув на засіданні. Хоча я його розумію, витримати тягомотину спілкування із цими людьми було дуже важко. Але також дивував тим, що міг висидіти 12 годин із рівною спиною. Я дивився на нього і заздрив. Дай Боже, щоб я у 87 років так міг сидіти", - каже Гармаш.

"Бувало давав такі несподівані відповіді на складні питання, що ми дивувались. “Не чекали від діда”, - перемовлялись ми. Ми його дідом називали між собою. Різний був, але намагався бути принциповим. У нього була така фраза “коли не знаєш як вчинити - роби принципово і не програєш”. Або ще одна до дипломатії - “за столом переговорів можеш говорити що завгодно, головне нічого не підписувати. Якщо підписав, то треба робити", - додав він.

"Світла була людина. Ніхто не знав, що він піде з роботи і більше не повернеться. Тоді в останній раз виїхав із засідання трохи раніше в лікарню. Але бувало навіть із лікарні іноді приїжджав на засідання, бо не було кому очолювати групу, якщо замів не було.

Піднімали його з лікарняного ліжка, привозили, і він висиджував багато годин. Не тримав зла ні на кого. Було відчуття, що він просто забуває образи. У мене завжди було бажання його обійняти, старі та діти викликають певні емоції, навіть якщо це перший президент", - підсумував Гармаш.

"Росія завжди тисла на Україну і намагалася її знищити"

У одному зі своїх останніх інтервʼю журналісту Новини.LIVE Леонід Кравчук зізнавався, що Росія ніколи не припиняла проводити свою головну стратегічну мету – тиснути на Україну, позбавляти її суверенітету та територіальної цілісності, проводити політику знищення як держави.

Ось його основні тези з останньої розмови:

Тиск не робилося в один день однаково. Бували дні, коли менше, бували – коли більше. Росія має поважати територіальну цілісність України. Але вона ніколи не буде дотримуватись норм міжнародного права, цивілізаційних принципів життя європейського і світового демократичного порядку. Не буде. Такою є філософія цієї країни

Ми не можемо домовитися з Росією. І не тому, що не хочемо. Це можна зробити тільки в одному випадку – Україна погоджується з усім, що пропонують росіяни. Як тільки займаємо позицію національного інтересу – починається система тиску та брехні

Я корінний українець і хочу, щоб я, йдучи із цього життя, знав, що Україна є живою державою, поліпшує життя, управління і не слухає різних байок, експертів і тлумачів. А то, дивлячись різні телеканали, скоро зроблю висновок, що експертів, радників й тлумачів буде більше, ніж самих українців.

Чим запамʼятався Леонід Кравчук. Головні історичні моменти

8 грудня 1991 року від імені України Леонід Кравчук підписав Біловезькі угоди про припинення існування СРСР. Свій підпис під документом про ліквідацію СРСР вважав найважливішим вчинком свого життя

1 грудня 1991 року Леоніда Кравчука було обрано президентом України на перших президентських виборах, набравши 61,6% голосів

На честь Кравчука названо тачку-кравчучку

30 липня 2020 року Кравчук очолив українську делегацію в Тристоронній контактній групі з мирного врегулювання ситуації на Донбасі (ТКГ)