Україна вперше взяла участь у канадському літфестивалі Metropolis bleu з окремою програмою

Читомо

7-8 травня в межах міжнародного літературного фестивалю Metropolis bleu в Монреалі, Канада, вперше за 25 років існування відбулася спеціальна українська програма. Про це повідомляє спеціальний кореспондент Читомо.
Україна вперше брала участь у церемонії відкриття. Хедлайнерами програми стали письменники Оксана Луцишина та Андрій Курков. Співорганізатор українських подій — перекладач Ростислав Нємцев.

Літературна програма на підтримку України поєднувала лекції, музику, читання віршів та текстів. Оксана Луцишина прочитала лекцію про українську літературу “Everything You Ever Wanted to Know About Ukrainian Literature but Never Asked” (Все, що ви хотіли знати про українську літературу, але ніколи не запитували), а також разом з Андрієм Курковим, що доєднався до події онлайн, взяла участь у дискусії, присвяченій диктатурі та літературі “East, West, Mittel, Middle East: European Literature In The Era Of Tanks” (Схід, Захід, Близький Схід: європейська література в епоху танків).

«Основною ідеєю було познайомити квебекців з українською літературою загалом і з українською поезією зокрема. Може виглядати дивним, але українська література в Канаді і в Квебеку — справжня terra incognita, не заважаючи на те, що в країні мешкає близько 1 400000 людей українського походження, а це майже 5% населення», — зауважує в ексклюзивному коментарі співорганізатор українських подій на фестивалі Ростислав Нємцев.

Також у межах програми відбувся вечір поезії за підтримки Квебекського ПЕН, де прозвучало 14 поезій квебекських авторів і 6 українських віршів різних періодів. Серед них Ростислав Нємцев зачитав вірш Олександра Олеся «Європа мовчала», Миколи Симоненка «Народ мій є, народ мій завжди буде», а ще три вірші з добірки Читомо – Мар’яни Савки «Мій бог формує всю ніч батальйони», Елли Євтушенко «Рука історії перевертає пісковий годинник», Олега Коцарєва «ПРОГУЛЯНА ПОВІТРЯНА ТРИВОГА» та Сергія Пантюка.

«Хотілося показати, що через 90 років після вірша Олександром Олесем, ні Європа, ані світ вже не мовчить. Завдання було простим і складним водночас. З одного боку Україна була вперше представлена на найбільшому міжнародному літфестивалі в Канаді й можна було не боятися повторитися. А з іншого – стільки всього варто показати, про стільки всього треба сказати, що просто можна було загубитися в матеріалі. Але окрім поетичного вечора й участі в дискусіях з колегами українських письменників публіці була запропонована лекція про українську літературу, яка теж викликала велику зацікавленість», — додає Ростислав Нємцев.

Участь України у фестивалі планувалася ще у 2020 році, проте через пандемію захід не відбувся. У 2022 році організатори самі зініціювали висвітлення української літератури на фестивалі.

Дохід від продажу квитків на подію буде переданий Українській Національній Федерації Канади.

Фестиваль створений у 1997 році благодійною організацією Blue Metropolis Foundation, місія якої полягає в тому, щоб об’єднати людей різних мов і культур навколо задоволення від читання та сприяти більшій творчості та кращому взаєморозумінню між культурами. Фонд проводить фестиваль щорічно, а також пропонує низку освітніх та соціальних програм.

Нагадаємо, що українські стенди були представлені на Паризькому книжковому салоні та Лондонському книжковому ярмарку.

Читайте також: Між любов’ю і ненавистю ходимо навпростець: 14 нових віршів про війну