Євро-2020: що треба знати про чемпіонат Європи з футболу

Чи не мала би першість називатися Євро-2021?

За логікою, так. Але УЄФА вирішила лишити назву "Євро-2020". На це є складні причини, пов'язані із захистом торговельних марок, які важко зрозуміти. Але також є і дуже прагматичні причини: кожен квиток, кожна декорація на стадіоні, кожен найменший сувенір довелося б знищували та наново виробляти. З огляду на захист довкілля, це абсурд.

Де відбудуться матчі?

Євро-2020 проведуть в 11 містах, хоча раніше планувалося 12 міст-господарів. Навесні УЄФА вимагала від міст твердої обіцянки, що попри пандемію коронавірусу глядачі будуть допущені на стадіони. Це викликало багато критики. Влада трьох міст не хотіла погоджуватися на це, зокрема й влада Мюнхена. І хоч Мюнхен зберіг право приймати матчі, Дублін та Більбао зі списку міст-господарів чемпіонату випали. Ігри, які планувалося провести в столиці Ірландії, тепер проведуть на інших стадіонах-господарях. Матчі, які мав приймати Більбао, відбудуться тепер в іншому іспанському місті - Севільї. Також зустрічі пройдуть у Римі, Баку, Санкт-Петербурзі, Будапешті, Бухаресті, Амстердамі, Глазго та Копенгагені. Головною метою всіх команд є стадіон "Уемблі" в Лондоні, адже саме там пройдуть обидва півфінали та фінал.

Хто зможе відвідати стадіон?

Точно не всі, хто має квиток. УЄФА вже скасувала квитки і повідомила про це вболівальників. Повний стадіон зможуть зібрати ігри лише в Будапешті: надзвичайно доброзичлива до вболівальників угорська влада підтвердила, що на "Пушкаш Арену" буде допущено 68 тисяч глядачів. В інших містах кількість глядачів розраховуватимуть по-своєму, і вона може змінюватися залежно від поточної епідемічної ситуації. Наприклад, Мюнхен планує три різні сценарії: менше ніж 7000 вболівальників, 14500 або 27000 глядачів. Першу гру в місті (Німеччина-Франція) проведуть 15 червня перед 14500 глядачами. Глазго хоче допустити на "Хемпден-Парк" чверть від звичайної кількості глядачів, тобто близько 13000 фанів.

Схожа ситуація в Лондоні. Завдяки спеціальному дозволу на три матчі збірної Англії в груповому турнірі допущено 22500 глядачів. Залишається відкритим питання щодо півфіналів та фіналу. Англійська футбольна асоціація та УЄФА сподіваються на успіхи на фронті боротьби з коронавірусом, які дозволять залучити ще більше глядачів на вирішальні ігри Євро-2020. Квитки на всі матчі УЄФА розігрує жеребкуванням.

Читайте також: Президент УАФ у Римі веде переговори з УЄФА щодо форми збірної

За якою формулою пройде турнір?

У першості беруть участь 24 команди. У груповому раунді команди поділені на шість груп по чотири команди, де кожна зіграє з трьома суперниками. До 1/8 фіналу потрапляють перші дві команди з кожної групи, а також чотири найкращі команди зі всіх, які посядуть третє місце. Далі турнір триває в режимі плей-офф (на виліт) до фіналу. За третє місце гри не буде. На додаток до звичних учасників Чемпіонатів Європи до турніру вперше потрапили й традиційні аутсайдери - Північна Македонія та Фінляндія.

Читайте також: Збірну Німеччини з футболу очолить екстренер "Баварії" Ганзі Флік

Хто переможе?

Навіть за звичайних умов це важко передбачити. Після скаліченого коронавірусом сезону важко оцінити форму команд. Тільки один приклад: збірна Іспанії через травми не має в своєму складі жодного професіонала з мадридського "Реалу". Такого ще не було. Серед фаворитів - Франція, Бельгія і, звичайно ж, Англія, адже вирішальні ігри проводяться у Лондоні. Якщо збірна Німеччини пройде груповий етап проти таких сильних суперників як Франція та Португалія, то теж зможе претендувати на титул. В ідеалі на прощальному чемпіонаті тренера збірної Йоахіма Льова команда зможе грати вільно. А найбільшим переможцем - як сподіваються більшість уболівальників - був би досвід спільного переживання футболу. Було би так чудово знову обійняти один одного після місяців пандемії, а радіти при цьому чи плакати - це вже другорядна справа.