На Сумщині проведуть всеукраїнське дослідження щодо поширеності COVID-19

За координації Центру громадського здоров’я в Україні вперше буде проведено дослідження для визначення відсотку людей серед загального населення, які мають антитіла до коронавіруса-збудника COVID-19. Вже з 7 червня 2021 року стартував його польовий етап.

На сьогодні в Україні є лише епізодична інформація щодо кількості людей, які мають антитіла до коронавірусу, що спричиняє COVID-19. Такі дані публікують лабораторні мережі та дослідники. Але досі досліджувалися лише люди, які самі прийшли на аналіз, або ж медичні працівники. Мета нового дослідження – отримати дані, що репрезентують все населення України, незалежно від того, чи був діагноз встановлений раніше.

Дослідження буде проведено в усіх областях України. У тому числі й на Сумщині. У нашій області дослідження проводитимуться в таких населених пунктах: Сумський район: м.Суми, с. Великий Бобрик, с-ще Кам’яне, с. Юсупівка, с. Закумське, с. Малі Вільми, с. Надточієве, с. Солідарне, с. Чернецьке, с. Миколаївка, с. Спаське, с. Миропілля, смт Улянівка; Конотопський район: с. Красне, с. Мокіївка; Охтирський район: смт Велика Писарівка; Роменський район: м. Ромни, с. Вільшана, смт Липова Долина, смт Терни; Шосткинський район: смт Вороніж.

Учасників оберуть у такий спосіб, щоби вони рівноцінно презентували населення України і не було ніяких перекосів (наприклад, переважання міського населення, певної вікової, соціальної групи або статі тощо).

Усього буде залучено майже 9 тисяч людей з усієї України. Учасники дослідження будуть обрані випадковим чином, а участь є добровільною та анонімною. Долучитися до дослідження за власним бажанням, на жаль, не можна. Люди, які вже отримали щеплення, також будуть виключені із дослідження.

Дослідження передбачає забір зразків крові з вени з подальшим визначенням антитіл класу IgG до коронавірусу SARS-CoV-2 як ознаки перенесеної раніше інфекції, а також проведення опитування безпосередньо у домогосподарствах. Забір крові та опитування будуть проводитися мобільними бригадами, сформованими регіональними командами дослідження.

Аналіз відповідей на запитання в комбінації з результатами лабораторних досліджень дозволить отримати відповіді на актуальні запитання, зокрема такі:

Скільки людей насправді перехворіло на COVID-19 за перший рік пандемії?

Чи потрапили ці люди до лікарів та до офіційної статистики?

Чи знають вони самі, що хворіли?

Наскільки охоплене лабораторними аналізами населення України?

Яка поведінка або інші особливості пов’язані із ризиком зараження?

Початок роботи мобільних бригад, відбору зразків крові та опитування планується на тиждень 7 червня 2021 року. Польовий етап дослідження триватиме у різних регіонах протягом 4-6 тижнів залежно від розміру та швидкості набору вибірки.

Результати дослідження будуть використані Радою національної безпеки та оборони України, Міністерством охорони здоров’я України, Центром громадського здоров’я та іншими державними установами і громадськими організаціями для визначення реальних масштабів поширення COVID-19. Це сприятиме раціональному плануванню подальших протиепідемічних і профілактичних заходів.