Громади Сумщини вмикають опалення у закладах, які працюють на альтернативних джерелах енергії

UA: Cуспільне мовлення

Громади Сумщини починають опалювальний сезон. Вмикають об’єкти, які працюють на альтернативних джерелах енергії. Це зокрема, зробили, у Степанівці, Шостці та Тростянці. Там гріють лікарні, садочки і школи дровами. Договори на постачання і транспортування газу допоки узгоджуються.

У філії степанівської школи приміщення опалюють дровами. Будівлі — понад 110 років. Нині в ній навчаються 119 учнів. На цей рік, за словами директорки Наталії Дяденко, дрова закупили і вже почали ними топити.

"Школа перейшла на альтернативне паливо у 2011 році. До цього опалювалася газом. У класних кімнатах було прохолодно, тому що газ дорого коштує і його економили. Перейшли на альтернативне паливо, що дало змогу зробити температурний режим до 22-23 градусів і вище. Перевага альтернативного палива є в тому, що ми можемо розпочати опалювальний сезон тоді, коли на вулиці — зниження температури", — розповідає вона.

У цій громаді є ще одна школа – опорна, на 740 учнів. Нині у закладі навчаються 315 школярів. Опалюється школа котельнею на газу.

"Заклад працює на газовому опаленні. У нас — власна котельня. Маємо чотири котли "Маяк 100", які стоять у котельні. Переваги газу всі відчувають. Це все ж таки цивілізація, і це тепло, комфортно, це чисто, це не потребує додаткових фізичних сил, адже не треба колоти дрова, розпилювати їх, перевозити. Ну, великий недолік газу є у його ціні. Адже, ціна зависока", — говорить директорка Степанівської опорної школи Наталія Бузовська.

Усього в громаді — чотири школи та шість садочків. Вмикали їх не одночасно.

"Із закладів освіти два заклади – дошкільний заклад "Золота рибка" Косівщинський і Степанівська загальноосвітня школа – це є опорний заклад, який опалюється на природному газі", — говорить начальниця управління освіти, культури, молоді та спорту Антоніна Кощій.

За її словами, інші заклади переведені на альтернативне паливо.

"Встановлено твердопаливні котли і зараз ми опалюємо дровами. Всі заклади включені, опалення підключене і газове, і твердопаливне. Однак там, де заклади освіти перебувають на твердопаливному паливі, вони уже включилися наприкінці вересня, коли було зниження температури. "Золота рибка" була підключена з 1 жовтня, а опорний заклад включився лише вчора. У зв’язку із тим, що чекали черги на розподіл пломбування наших вузлів обліку газу", — сказала вона.

Для бюджетних установ ціна газу на цей сезон поки незрозуміла. За меморандумом, який уклали 30 вересня урядовці, очільники громад і постачальники, вона фіксується на 16 грн 80 коп (з ПДВ). Разом із тим у міста і села надходять листи з пропозиціями на постачання газу з вартістю у два рази вищою.

У "Нафтогазі" тим часом повідомили: попередні домовленості не скасовуються.

"Бюджетні організації можуть купувати газ у будь-яких постачальників, але сьогодні знайти газ за ціною нижче, ніж 30-45 грн за 1 кубометр – неможливо. Ми пропонуємо бюджетним та релігійним організаціям, а також установам, які фінансуються з державного або місцевих бюджетів, купити газ для виробництва тепла за ціною 13,7 за кубометр (із транспортуванням та ПДВ – 16,8 грн). Ця ціна більш ніж вдвічі нижча за поточну місячну спотову ціну газу", — йдеться у повідомленні.

Щодо рішень обласних комісій, які оголошували надзвичайною ситуацію через постачання газу, роз’яснення дали в Мінрегіонбуді.

"Для пришвидшення цього процесу у кожному регіоні були проведені засідання комісії ТЕБ та НС, що дозволило укладати договори за скороченою процедурою. Комісії ТЕБ та НС проводилися областями саме з цією метою — для подолання технічних моментів. Це процедурні засідання", — зазначається у повідомленні.

На сторінці "Нафтогазу" у Фейсбуці 12 жовтня ввечері повідомили, що бюджетним закладам вони відпускатимуть газ за фіксованою ціною, про яку раніше було домовлено, а на сайті Мінрегіонбуду 13 жовтня з’явилась стаття, в якій заступниця Міністра розвитку громад та територій Наталія Хоцянівська розповіла, що рішення місцевих комісій з техногенної та екологічної безпеки, де вони визнавали проблеми з закупівлями газу у бюджетній сфері надзвичайною ситуацією – було узгодженим із міністерством, – аби розпочати процес підписання середньострокових договорів із НАК Нафтогаз України за спрощеною та скороченою процедурою.

Що відомо Бюджетні заклади Сумщини можуть залишитись без тепла через тендери, які не відбуваються. Комісія ТБ та НС рекомендувала Сумському виконкому розглянути питання старту опалювального сезону в місті з 18 жовтня — для житлового фонду, з 11 жовтня — для об'єктів соціальної сфери.