Авторитарні країни роками слідкували за журналістами за допомогою смартфонів – The Guardian

Уряди низки авторитарних країн та співробітники спецслужб роками поспіль мали можливість стежити за журналістами, активістами та політиками за допомогою шпигунського програмного забезпечення, яке постачала ізраїльська компанія NSO Group.

Про це свідчать результати розслідування, проведеного The Guardian та 16 іншими медіаорганізаціями.

Як повідомляє видання, Pegasus – це шкідлива програма, яка заражає iPhone і пристрої Android, дозволяючи отримувати повідомлення, фотографії та електронні листи, записувати дзвінки, а також таємно активувати мікрофони. При цьому розробник стверджує, що ця програма призначена лише для використання проти злочинців та терористів.

Французька некомерційна організація Forbidden Stories та Amnesty International змогли отримати перелік із понад 50 тисяч телефонних номерів, які були названі клієнтами NSO як люди, що становлять для них інтерес. Як зазначає The Guardian, у переліку опинились сотні керівників підприємств, релігійних діячів, вчених, співробітників неурядових організацій, членів профспілок, а також урядовців, включно із міністрами, президентами і прем'єр-міністрами.

Криміналістичний аналіз деякої кількості телефонів, номери яких були присутні у переліку, показав, що понад половина з них мали ознаки встановленого шпигунського програмного забезпечення.

"Наявність номера телефону в даних не означає, чи був пристрій заражений Pegasus або піддавався спробі зламу. Проте організація вважає, що ці дані вказують на потенційні цілі, які державні клієнти NSO визначили для можливих спроб стеження", – наголошують автори розслідування.

При цьому в переліку потенційних цілей для Pegasus опинилися понад 180 журналістів, серед яких є редактори та керівники Financial Times, CNN, New York Times, France 24, Economist, Associated Press і Reuters. У списку також фігурує мексиканський позаштатний репортер Сесіліо Пінеда Бірто, який був вбитий у 2017 році. Автори розслідування зазначають, що телефон репортера так і не вдалося знайти, тому неможливо встановити, чи був той заражений.

У NSO заявили, що навіть якщо телефон чоловіка став мішенню, це не означає, що отримані з нього дані могли сприяти його смерті. У компанії підкреслили, що уряд міг виявити місцеперебування репортера й іншими способами.

Видання обіцяє оприлюднити перелік людей, які були визначені цілями компанії, найближчим часом.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: story@suspilne.media. Користувачі аккаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!