Китай планує продавати особисту інформацію своїх громадян

Китай має намір посилити контроль над персональними даними громадян і продавати їх на внутрішньому ринку. Це, ймовірно, стане загрозою для роботи місцевих IT-компаній на глобальних ринках. З цієї ж причини Apple, Facebook, Google і Twitter можуть покинути Китай.

Намір створити ринок даних користувачів зародився кілька років тому. І активність Пекіна протягом останніх місяців – дії проти гігантів Alibaba, Tencent, Didi та інших учасників ринку IT – можуть говорити про реалізацію цього наміру. Зокрема, йдеться про ринок великих даних (Big Data), що містять персональні дані, які накопичують урядові й комерційні організації. Склад таких персональних даних містить практично всі відомості про громадян: від медичних карт і судової документації до банківських операцій і переваг споживача.

Китай хоче покращити економіку продажем персональних даних

Це може відкрити повноцінний новий напрямок в економіці Китаю, що не менш значуще, ніж трудові ресурси, технології та інші фактори. Продаж інформації, згідно з планом уряду, забезпечить зростання економіки, який в останні роки сильно сповільнюється. Наріжним каменем в реалізації плану стане прийняття Закону про безпеку даних, який планують провести у вересні 2021 року. Відповідно до цієї правової норми, на організації, які збирають важливі дані, буде покладено обов’язок прораховувати ризики і надавати владі звіти про свою діяльність. Якщо ж ця інформація може торкнутися питань національної безпеки Китаю, то їй потрібно буде готуватися до щорічних перевірок.

Як зазначила Кендра Шефер (Kendra Schaefer) з консалтингової компанії Trivium China, КНР отримає можливість не тільки контролювати значні інформаційні активи. А й також зробити їх повноцінним товаром для контролю IPO фірм за кордоном, транскордонних переказів і прямого доступу до деяких категорій інформації.

Експерт кіберполітики з аналітичного центру New America, Сем Сакс (Sam Saks), впевнений, що планомірна політика Китаю щодо IT-компаній викликана не тільки міркуваннями нацбезпеки. На його думку, це більш продуманий план, який відповідає на питання цінності даних з економічної точки зору.

У березні 2021 року Держрада КНР оприлюднила план змін цифрової економіки, де йдеться про створення пробних ринків персональних даних, а також про посилення контролю над інтернет-платформами. Одну таку пробну платформу до кінця року може запустити китайське місто Гуандун. Це комплексне рішення дозволить контролювати динаміку призначених для користувача даних, в тому числі міжнародні грошові перекази.

Втім, пан Сакс зазначив, що цей план може виявитися ризикованим. Оскільки в новому законопроєкті поняття критично важливих даних подано в кількох розмитих формулюваннях. Це може насторожити клієнтів та інвесторів китайського бізнесу. В результаті, це ускладнить місцевим компаніям вихід на міжнародні ринки.