Розкрадання 300 млн грн на закупівлі ноутбуків для вчителів: правоохоронці викрили корупційну схему

Про це на брифінгу повідомив тимчасовий виконувач обов’язків начальника Департаменту кібербезпеки СБУ Ілля Вітюк.

За його словами, правоохоронці отримали інформацію про наміри окремих людей організувати протиправну схему при реалізації державної урядової програми «Ноутбук — кожному вчителю».

«Окремі особи хотіли забезпечити протиправну змову учасників ІТ-ринку, а саме ведерів, інтегратерів, тобто підприємств, як імпортують та займаються постачанням такого роду комп'ютерної техніки, та заявляли при цьому, що вони нібито уповноважені на це Міністерством цифрової трансформації», — розповів він.

Правоохоронці діяли на випередження, не чекаючи моменту злочину. СБУ вже встановила людей, які провели попередні перемовини з учасниками ІТ-ринку та домовилися з ними про необхідність завищення цін на понад 30%.

«Саме ці 30% повинні були бути у вигляді «відкатів», по суті, вкрадені. Хочу підкреслити, що 30% від приблизно мільярда вказаної субвенції — це 300 млн грн. Це ті кошти, на які можна було б закупити тисячі ноутбуків та тисячі наших вчителів забезпечити необхідною технікою, яка актуальна, особливо в умовах карантину», — заявив Вітюк.

Представник СБУ зазначив, що деякі підприємці попередньо погодилися на цю схему, оскільки, мовляв, бізнес в Україні звик до «відкатів». З приблизно 30 учасниками ІТ-ринку провели неформальну нараду, закликаючи їх відмовитися від участі в схемі.

Підприємців попередили про відповідальність за ч. 5 ст. 191 (привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем) Кримінального кодексу. Санкція передбачає від 7 до 12 років позбавлення волі.