На атлантичному узбережжі створять комерційний космодром для перспективної української ракети-носія «Циклон-4М»

День

У канадській провінції Нова Шотландія анонсовано початок будівництва космічного пускового майданчика. Проєкт передбачає створення на атлантичному узбережжі комерційного космодрому для перспективної української ракети-носія «Циклон-4М» розробки та виробництва КБ «Південне» та заводу «Південмаш». Проєкт реалізовуватиме приватна канадська компанія Maritime Launch Services Ltd (MLS). Презентація та урочиста церемонія початку будівництва пускового майданчика відбулись у канадському місті Галіфакс за участі голови Державного космічного агентства України Володимира Тафтая та міністра інновацій, науки та промисловості Канади Франсуа-Філліпа Шампаня, а також голови Канадського космічного агентства Ліси Кемпбелл.

Очільник ДКАУ Володимир Тафтай у своїй промові наголосив на важливості проєкту не тільки для розвитку космічної співпраці України та Канади, але і для подальшого зміцнення традиційно дружніх та партнерських відносин між двома державами загалом. Повідомляється, що командному центру майбутнього Космічного пускового майданчика буде присвоєно ім’я Олександра Дегтярьова – колишнього керівника ДП «КБ «Південне». Напередодні знаменної події космічні агентства України та Канади також підписали спільну заяву щодо партнерства українських підприємств ДП КБ «Південне», ВО «Південмаш» з Maritime Launch Services. Українську ракету-носій «Циклон-4М» розробляють, починаючи із 2017 року. Це двоступінчаста ракета середнього класу, яка здатна виводити на низьку опорну орбіту навантаження масою до п'яти тон та сонячно-синхронну орбіту – до 3,35 тон вантажів. Для першого ступеня у якості палива, насамперед з екологічних міркувань, буде використовутись гас із рідким киснем, для другого — гептил та аміл. Основою для цього проєкту став українсько-бразильський носій «Циклон-4», роботи над яким велись на початку 2000-х.

Розробники нової модифікації ракети-носія, який виготовлятимуть лише з українських комплектуючих, вважають дуже перспективним. Історія оновленої ракети «Циклон-4М» пов'язана з канадською Maritime Launch Services, яка фінансуватиме проєкт власними коштами та за допомогою інвестицій, отриманих від комерційних джерел. Вперше запустити нову ракету-носій «Циклон-4М» з канадського космодрому хочуть вже 2022 року. Цікаво, що буквально після оголошення про початок будівництва космодрому для запусків українських ракет в Канаді, оператор проєкту – Maritime Launch Services (MLS) підписав перший контракт на запуск супутників з космопорту в Новій Шотландії. Як повідомив президент MLS Стів Матьє, першим клієнтом компанії стане американська компанія Nanoracks – партнер Міжнародної космічної станції й постачальник обладнання для експериментів на орбіті.

Зараз Nanoracks бере участь у розробці малих супутників для космічного агентства Канади. Планується, що в ході першої місії з MLS компанія Nanoracks розгорне супутники з українського носія «Циклон-4М» і проведе демонстрацію технологій космічних апаратів. Співпраця з Nanoracks для обох сторін вельми перспективна, оскільки американська компанія заробляє на доставці вантажів на МКС, а українсько-канадський проєкт дає таку можливість. Крім контракту з Nanoracks, MLS підписала лист про наміри запусків малих космічних апаратів аерокосмічної компанії GALAXIA Mission Systems, що базується в Новій Шотландії. MLS вже презентувала попередні проекти центру управління в Новій Шотландії, який буде здійснювати не тільки запуски ракет, але й розгортання, а також початковий контроль супутників, що запускаються з космодрому.

Вадим РИЖКОВ, «День», Дніпро