З початку року кількість «кас у смартфоні» збільшилася вдвічі

Finance.ua

Finance.ua як портал, що дбає про ваші фінанси, дізнався, що кількість програмних реєстраторiв розрахункових операцій (ПРРО) з початку року зросла в Україні вдвічі — з 67,6 тис. до 143,6 тис. При цьому чисельнiсть звичайних касових апаратів — близько 300 тис. — за той самий період практично не змінилася: +1,34%.

Як свідчать дані платформи Опендатабот, відповідно до кількості «кас у смартфонах» збільшився й відсоток електронних чеків у загальній кількості транзакцій. Ще у січні таких чеків було 5%, а вже за три квартали їх доля зросла до 10%.


Графік: Опендатабот

Про запровадження РРО. Можливість застосовувати звичайний смартфон у якостi касового апарату українські підприємці отримали у 2020 році. Насправді фіскалізація ФОПiв — тобто обов’язкова фіксація розрахункових операцій між підприємцем та клієнтом через реєстратор розрахункових операцій (РРО) — передбачалася ще законом 2014-го року. Але технічне втiлення розтяглося на довгий перiод, і лише тепер знайшовся спосіб вести звітність, не зобов’язуючи підприємців купувати дорогі касові апарати.

Читайте також: В Україні з 1 січня введуть нові правила для ФОПів: що зміниться і на кого чекають великі штрафи

З 1 січня 2022 року ФОПи 2-4 груп, які працюють на єдиному податку, почнуть фіксувати свої розрахункові операції в обов’язковому порядку.

Для чого це необхідно. Вважається, що так контролюючі органи зможуть виявити великі компанії, які діють під маскою ФОПів для уникнення податків. Від фіскалізації буде вигравати і держава, і споживач, який без чека не може за необхідності навіть довести факт покупки.

Як повідомляє Родіон Єрошек, CEO та співзасновник компанії з автоматизації закладів Poster, для малого та середнього бізнесу програмні реєстратори — це більш простий спосіб відповідати законодавчим вимогам. Класичні РРО — кнопкові касові апарати або фіскальні принтери — вимагають значних інвестицій. Один пристрій коштує від 4000 до 20000 грн, а обслуговування — 200-300 грн на місяць. Програмне РРО з такими ж функціями коштуватиме усього 100-200 грн на місяць.

“Більше половини нефіскалізованого малого бізнесу у сфері HoReCa — включаючи маленькі кав’ярні та фастфуд на виніс — досі ведуть облік продажів у Excel або „на папірці“. Такі заклади можуть сприйняти законодавчі вимоги як можливість для апгрейду і підключити ПРРО відразу у зв’язку з системами автоматизації бізнесу. Частина підприємців все ще сподівається, що до закону внесуть зміни, продовжать тестовий період чи фіскалізація їх взагалі не торкнеться. Друга частина — буде, як завжди, підключатися в останній момент. Швидше за все, ми побачимо масові реєстрації програмних реєстраторів у грудні-січні”, – додав він.