У Давосі представили прогноз наслідків повсюдного впровадження штучного інтелекту

Finance.ua

На Всесвітньому економічному форумі (ВЕФ) у швейцарському Давосі експерти представили доповідь, в якій прогнозуються наслідки повсюдного впровадження систем штучного інтелекту (ШІ).

Прогноз має переважно позитивний характер: зростання світової економіки, а також позбавлення людини рутинної роботи за рахунок автоматизації та підвищення продуктивності праці.

Доповідачі виходять з того, що здатний приймати самостійні рішення ШІ з’явиться в найближчі десятиліття і зможе замінити людину практично у всіх трудових сферах. Повна автоматизація праці очікується приблизно через 125 років — відлік ведеться з 2016 року.

Орієнтовно через 40 років ШІ зможе замінити хірургів, а роздрібних продавців він витіснить, ймовірно, вже через 15 років. Через 30 років штучний розум зможе написати бестселер. В одній сфері діяльності зможуть працювати кілька систем ШІ, що координують роботу один з одним.

Це призведе до зростання світової економіки орієнтовно вдесятеро. Однак, стверджують автори доповіді, при цьому зросте ризик збільшення соціальної нерівності, тому пропонується посилення повноважень інститутів, які відповідають за розподіл благ, отриманих від роботи ШІ. Ці ж інститути повинні будуть вирішувати проблему зникнення робочих місць, викликану повсюдним впровадженням цих технологій: системи ШІ можуть витіснити людину не тільки там, де виконуються рутинні завдання, але і в сфері висококваліфікованої праці.

Решта «людських» професій зроблять роботу менш цікавою і більш «стресовою», оскільки зросте роль систем контролю на робочих місцях. Для боротьби з витісненням людини машинами експерти ВЕФ пропонують зробити пріоритетною розробку рішень, які збільшують ефективність роботи людини, але не виключають її участі повністю. Для цього буде потрібний новий підхід до вирішення питань соціального захисту, включаючи введення гарантованого базового доходу.