Благодійний фестиваль "Файне місто" стартував у Тернополі - у онлайн режимі

Голос

Фестиваль проводять онлайн, оскільки рада оборони області заборонила концерт із відвідувачами. Музиканти співають, щоби зібрати гроші на "Азов".

За його словами, за три дні на заході виступить 18 гуртів. Музиканти приїхали майже зі всіх областей України.

"Сьогодні у виступах переважатиме інді-музика, поп-музика. Завтра – рок, метал. А післязавтра буде більш популярний рок, тобто, класичний, "Фіолет", наприклад, і все в такому дусі", - каже програмний директор фестивалю Максим Стойко.

https://www.youtube.com/watch?v=aJJ4MuzM1dM&ab_channel=%D0%A1%D1%83%D1%81%D0%BF%D1%96%D0%BB%D1%8C%D0%BD%D0%B5%D0%A2%D0%B5%D1%80%D0%BD%D0%BE%D0%BF%D1%96%D0%BB%D1%8C

Співають, щоби зібрати гроші на "Азов". У Тернополі розпочався благодійний фестиваль "Файне місто". Його проводять онлайн, оскільки рада оборони області заборонила концерт із відвідувачами. Про це розповів Суспільному програмний директор фестивалю Максим Стойко.

За його словами, за три дні на заході виступить 18 гуртів. Музиканти приїхали майже зі всіх областей України. Транслюють фестиваль на офіційному сайті "Файного міста".

"Сьогодні у виступах переважатиме інді-музика, поп-музика. Завтра – рок, метал. А післязавтра буде більш популярний рок, тобто, класичний, "Фіолет", наприклад, і все в такому дусі".

Через зміну формату проведення фестивалю частині людей повернули гроші за квитки, розповідає продакт-менеджерка Христина Кізлик. За її словами, організатори й учасники сподіваються, що люди, які будуть дивитися виступи гуртів під час онлайн-трансляції, теж перекидатимуть гроші для полку "Азов".

"Майже половина глядачів здала свої квитки. Тобто, ми вже втратили 50% коштів. Ця сума досить велика – майже 100 тисяч гривень. Це – декілька бронежилетів, або декілька тепловізорів. Проте, надійшла нова підтримка онлайн. Багато людей почало писати нам, що будуть дивитися трансляцію. Кажуть, хоч не планували, але обов'язково пожертвуємо гроші. Трансляція у нас триває на сайті. Нам також допомагає "Ukraine Forever" – це майданчик, на якому висвітлюють музичний фронт. Є QR-код, який можна сканувати з ноутбука. Хто дивитиметься виступи з телефона, буде мати пряме посилання на донат. Важлива будь-яка сума – від гривні до безлімітної", – повідомила продакт-менеджерка.

Репетицію на сцені фестивалю роблять учасники гурту "Tember Blanche". Вокалістка Олександра Ганапольська та гітарист Владислав Лагода співають одну з найпопулярніших своїх пісень "Вечорниці". На неї зняли кліп спільно з "Калушем", який зараз представляє Україну на Євробаченні.

"Ми розуміємо, наскільки важливо зараз виступати на підтримку наших захисників, зокрема, на підтримку "Азова". Це круто, що є можливість долучитися й робити те, що добре вміємо: піднімати бойовий дух і творити благе діло", – сказала Ганапольська.

"Навіть в онлайн-форматі цей захід може якось вплинути на перебіг подій. Зараз потрібна будь-яка підтримка. Тому ми вирішили виступити, тим паче, що квитки в Тернопіль вже були куплені", – говорить Лагода.

Олександра каже, з початком повномасштабної війни почала писати інші пісні.

"Я раніше переживала, що не можу написати якусь пісню про соціально важливу проблему. Твори були, здебільшого, про мої внутрішні переживання. А тут так сталося, що війна… Це – переживання всього українського народу. Тому пісні про війну почали якось самі виринати в думках. Ми випустили під час війни дві пісні – одну більш веселішу, для підняття духу. Іншу – про Маріуполь, вона натхненна гнівом, зокрема, від бомбардування пологового будинку".

Участь у "Файному місті" беруть музиканти з гурту Стаса Корольова. Він – родом з Авдіївки Донецької області. Звідти на початку повномасштабної війни вивіз батьків, але там залишилися дідусь і бабуся. У його репертуарі – пісні, написані після 24 лютого.

"Найбільш яскрава пісня про війну називається "Який сьогодні день". Цей твір складений дуже суворо з п'ятьох скрінів з Гуглу. Моя дружина в якийсь момент 10 квітня написала в запиті: "Який", і Гугл видає: "Який день війни", "Який сьогодні день", "Який сьогодні празник 10 квітня". І ти бачиш та розумієш – оце реальний зріз колективного мислення, того, що людей турбує. І вона зробила ще декілька скрінів. Запит "як", запит "хто", запит "що", і цього дня я написав пісню", – розповідає Стас.

За словами Корольова, хотіли грати перед публікою. Коли дізналися про заборону проведення фестивалю з глядачами, від участі не відмовилися.

"Якщо відверто, то виступати не перед аудиторією, а в інтернет-трансляції нам зарано, бо програма сира, ніхто її не бачив. Ми її грали лише два тижні. І виникла ситуація lose-lose – або ти не їдеш і підставляєш пацанів, або ти їдеш, і підставляєш себе. Ми вирішили поїхати".