Закарпаття: Канали очистять і поглиблять, тож води стане більше

На знімку: канал Верке в межах Берегова.

Вода у низинній частині Закарпаття віддавна вважалася цінним ресурсом. Тепер - тим паче. Тож, цілком логічно, що робочий проект "Реконструкція магістральних каналів Верке і Сипа Берегівської меліоративної системи", який здійснюється спільно з Угорщиною, - розглянуто на засіданні технічної ради Басейнового управління водних ресурсів (БУВP) річки Тиса.

Констатовано: вже проведена спільна робота із органами місцевого самоврядування. Вдалося знайти порозуміння та підтримку. Мета проекту - провести комплекс робіт з реконструкції споруд магістральних каналів Верке і Сипа шляхом розчистки від намулу з одночасним його поглибленням та підвищенням пропускної спроможності каналів, а також покращенням водно-фізичних властивостей ґрунтів і недопущення підтоплення прилеглої території Берегівської й Великобийганської територіальних громад Берегівського району. Також проектом передбачається ремонт греблі на річці Боржава, реконструкція шлюзу-регулятора (збудованого у 1892 році) передбачає заміну щитів, і підйомників.

До речі, на магістральному каналі Верке протяжністю 36,6 км розчистять від намулу три ділянки і влаштують підпірну споруду шлюзу-регулятора (із напором 2,5 м). Заходи на іншому магістральному каналі - Сипа теж передбачають розчистку від намулу (довжина 14,25 км).

Для більш ефективного використання Верке і Сипи проектом передбачено будівництво закритого з'єднувального каналу довжиною 310 метрів.

Берегівська меліоративна система, інформують з БУВP річки Тиса, створювалась позаминулого століття в 1888-1892 роках як єдина система в сучасному вигляді на теперішніх українсько-угорських територіях. На сьогодні практично всі її елементи морально і фізично застаріли, канали значно замулилися і позаростали травою й чагарниками. Наразі пропускна спроможність каналу Верке становить в середньому 20 % від проектної, що не дає змоги забезпечити необхідне обводнення мережі каналів системи як на українській, так і угорській стороні.

Варто додати, що прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан наказав виділити більше мільйона євро місту Берегову на розв'язання екологічних труднощів.

Василь НИТКА.

Ужгород.

Фото з доступних джерел.