З’явилось унікальне фото із прокладання вузькоколійної дороги на Перечинщині (ФОТО)

Голос Карпат

Оригінльною світлиною із сімейного архіву із журналістом видання поділилась реметянка Олена Белей-Товтин. Н

а фото прадід чоловіка пані Олени Йосип Товтин. Світлина є рідкісною, а тому й унікальною і кожна краплина тієї чи іншої інформації від очевидців – неабиякий внесок в історію. Заглянути у минуле крізь фотографію – ніби потрапити саме в той час та відчути гул вагонеток.

До слова, раніше в околицях Турянщини вузьколійним транспортом возили ліс із місцевих урочищ.

На чорнобілому фото, якому наразі 86 років – на початковому етапі ремонтні роботи із прокладання вузькоколійної гілки до Тур’я-Поляни.

Вузькоколійну колію під керівництвом Йосипа Товтина прокладає бригада із семи майстрів. Колія йде вздовж лісу під стрімким берегом. Поряд лежать заготовки із дерева для шпал, їх викладають один за одним поверх поздовжніх дерев’яних основ. Зі зворотної сторони фото є напис словацькою мовою «Josyp Tovtyn, Turja Poljana, Tulovar, 1935».

Нагадаємо, у свій час у Тур’я-Реметі функціонувала вузькоколійка. Про це ми уже писали у попередніх публікаціях.

Колія була найперше в урочищі «Клокотива». У центрі села залізничний маршрут пролягав уздовж місцевої Турї. За словами очевидців, тогочасний паровоз у Тур’я-Реметі робив часто зупинку у центрі села. В один із вагонів могли взяти й охочих пасажирів до Перечина.

Вагон був товарний і всі у ньому стояли. Із офіційних джерел: На Перечинщині вузькоколійну мережу було прокладено у період 1914-1919 рр. для перевезення дерева.

З 1928 року на ній почалися і пасажирські перевезення. Загальна протяжність вузькоколійок сягнула 70 кілометрів. У 196о роках вузькоколійку було демонтовано. Дозвіл на будівництво мережі «Перечин – долина Тур’ї – полонина Рівна» було видано у серпні 1913 року Міністерством торгівлі Угорщини.

Передбачалось будівництво основного залізничного полотна від райцентру Перечин до Тур’їх-Ремет, через Турицю до Лумшор (25,85 км) та Тур’я-Поляни (9,555 км). Наразі у Тур’я-Поляні, де як уже згадано вище, було прокладено вузькоколійку понад 80 років тому, ще залишились старі чеські мости в урочищі Шипот.

Вони ведуть до підніжжя Полонини Руної. Загальна кількість мостів – 7 одиниць. Побудовані із каменя та заліза у формі арки в період Чехословаччини. Слугували для перевезення деревини. Кам’яні опори мосту, який раніше витримував вагу вузькоколійного транспорту, є нагода побачити і в урочищі Тур’я-Ремети під назвою «Лагер».

Та от конструкція його зараз дещо інакша на відміну від чеських мостів у Тур’я-Поляні. В якийсь час, після занепаду вузькоколійки у Тур’я-Реметі, історичним мостом курсували вантажівки – лісовози із деревиною. Замість колій через міст були прокладені дерев’яні колоди.

Наразі вони прогнили і міст в аварійному стані. Крім урочища «Лагер», каже Ілько Скубенич, в околицях села таких мостів більше на той час не будували, бо не потрібно було.

Руїни – кам’яні залишки залізничного мосту періоду Чехословаччини також залишились у селі Дубриничі на Перечинщині. За спогадами старожилів, колія починалась у Дубриничих, де мала сполучення із стандартною залізницею Ужгород- Перечин - Великий Березний.

Залізницею перевозили деревину із долини місцевої річки Лютянка. Залізничний міст через річку Уж Дубриничах був побудований у 1933 році.