На чию честь? Вулиця Арань Яноша

Beregovo.today

Доволі довга вулиця, яка починається поворотом з вулиці Стефаника, тягнеться через нині закритий бетонною брилою залізничний переїзд і виходить аж на Мочолівській, носить ім’я видатного угорського поета, відомого на батьківщині не менше за Шандора Петефі (до речі, поети були друзями).

Сама вулиця нічим особливим не відрізняється, окрім часткового покриття старовинною бруківкою (на жаль, як і в інших місцях Берегова, нині дуже горбатою) і оригінальною церквою одної з протестантських громад міста.

На чию ж честь названа ця вулиця, яку з традиційною для Берегова помилковістю назвали «Арань Яноша», при тому, що прізвище носія «Оронь»? Майбутній славетний поет народився у 1817 році в нині румунському місті Нодьсалонт (Салонта), в регіоні з переважно угорським населенням, у кальвіністській родині збіднілих дворян-гайдуків. Ще в дитинстві написав перші вірші угорською та латиною (яку вивчив досконало). Аби допомогти батькам, 14-річний Янош пішов працювати помічником вчителя.

У 1833 році почав вчитися у Реформатському університету в Дебрецені, де вивчив німецьку та французьку мови, але раптово залишив студентську лаву, прибившись до мандрівної акторської трупи. Пізніше опанував і англійську мову. Літературний успіх прийшов до Яноша Ороня у 1846 році, коли було опубліковано його перший поетичний твір «Втрачена конституція». Того ж року було закінчено його найвідомішу поему «Толді», за яку він був удостоєний премії Товариства Кішфалуді. Поема була присвячена Міклошу Толді, народному герою Угорщини.

Під час революції 1848—1849 років Янош Оронь вступив до Національної гвардії, став другом Шандора Петефі, написав кілька патріотичних віршів та балад. Після поразки революції був змушений деякий час ховатися - спочатку в лісі, потім таємно повернувся додому. Згодом вийшов з підпілля, активно займався літературною діяльністю, перекладав на угорську Шекспіра, брав участь у перекладах інших світових класиків, в тому числі Ороню належать перші переклади Миколи Гоголя.

Поет був обраний довічним секретарем Угорської академії наук, помер у Будапешті у 1882 році, де й похований. Біля входу до Угорського національного музею встановлено пам’ятник поету.

В жовтні 2018 року в Ужгороді встановили традиційну для міста міні-скульптуру Яноша Ораня, роботи Михайла Колодко. Відкриття присвятили 55-ій річниці засновування кафедри угорської філології Ужгородського національного університету.