На Вінниччині до 120-річчя від дня народження Гната Танцюри проведуть фестиваль

Кращі фольклорні колективи зберуться 12 червня у містечку Гайсин на Всеукраїнський фестиваль, щоб позмагатися за приз Гната Танцюри. Започаткували фольклорний конкурс ще у 2001 році з метою вшанування видатного земляка, який записав тисячі пісень від народної співачки Явдохи Зуїхи із села Зятківці. Цьогорічна подія відбуватиметься уп’яте. Її приурочили до 120-річчя від дня народження Гната Танцюри та 30-річчя Незалежності України. Традиційно на святі визначатимуть колектив-переможець, якому вручається перехідний приз Гната Танцюри.

«Фестиваль проводиться раз на 5 років. Досі він відбувався у рідному селі фольклориста – Зятківцях, а цього року фест у статусі конкурсу фольклорних колективів ми вирішили перенести до Гайсина, де жив і працював Танцюра. Він пройде на центральній площі міста, – повідомили у Вінницькому обласному центрі народної творчості. – На фестиваль приїдуть кращі фольклорні колективи та окремі виконавці з різних куточків України. Вони виконуватимуть автентичні пісні і давні українські обряди, щоб глядачі мали можливість почути справжню українську пісню і познайомитись зі справжніми народними традиціями».

Серед учасників дійства буде і вінницький гурт «Мокоша», керівниця якого Юлія Васюк до ювілею Гната Танцюри узялася відтворити 120 народних пісень, записаних ним сто років тому на Поділлі. Наразі співачка вже заспівала та виклала у мережу відео з виконанням 112 українських пісень, збережених для нащадків Танцюрою.

Довідка «Дня»: Гнат Танцюра – український фольклорист, етнограф, краєзнавець, педагог, народився в 1901році в селі Зятківці Гайсинського району. Закінчив Вінницький педагогічний інститут, учителював. З юнацьких років захопився збиранням фольклору. Спадщина Гната Танцюри багата і різноманітна в жанровому плані. Впродовж сорока шести років він записав від ста п’ятдесяти інформаторів 5 тисяч пісень, 928 казок, легенд, переказів, 1536 прислів’їв, 615 загадок, 800 весільних пісень, 200 записів дитячого фольклору. Гнат Танцюра автор великої і цінної фольклористично-етнографічної праці «Весілля в селі Зятківцях». Народні традиції, звичаї, фольклор Поділля склали основу творчості Гната Танцюри. Помер фольклорист у 1962 році, похований у Гайсині.

Олеся ШУТКЕВИЧ, Вінниччина