«Вінницьку» ікону Божої Матері внесли до загальноцерковного календаря ПЦУ (Фото)

Vinbazar.com

«Рожецьку ікону Божої Матері», яку ще називають «Вінницькою», внесли до загальноцерковного календаря Православної Церкви України. Її вшановуватимуть 7 вересня.

Відповідне рішення ухвалили під час засідання Священного Синоду Православної Церкви України 22 листопада.

Історія ікони була безпосередньо пов’язана з жіночим Рожецьким монастирем, що свого часу існував на Вінниччині. На початку XVIII століття у закладі сталася пожежа, під час якої згоріла церква. На попелищі храму черниці віднайшли єдину ікону, що вціливши отримала назву «Врятована із пожежі Божа Матір», або ж «Рожецька ікона Божої Матері». Це і є першим письмовим свідченням про цю святиню.

Пізніше, у 1802 році, ікона була передана у Вінницький Благовіщенський жіночий монастир, а у 1845 р., з переведенням обителі у Браїлів, також була перенесена на нове місце, де перебувала до 1891 року. Коли знову повернулася у відроджену Рожецьку обитель.

У 1917 більшовики закрили монастир. Чернече життя відновилось на короткий термін під час німецької окупації з 1941 по 1942 роки.

"За легендою, одного разу намісниця побачила, що образ нібито залишився брудним після прибирання. Тоді вона викликала монахиню і вказала її на невиконання послуху, на що та відповіла, що вона все виконала. Аби дізнатись в чому річ вони підійшли до ікони і побачили, як святиня вкрита миром, немовби плаче. Сестри одразу ж відчули, що наближається щось невідворотне і тому вирішили полишити обитель та відправитись у Браїлів. Після відходу монахинь в монастирі влаштували засідку підпільники. Коли ж сюди приїхали німецькі солдати, то вартовий з дзвіниці відкрив по них вогонь. Загарбники втекли, але через певний час повернулись та спалили вщент обитель. Подальша доля ікони на сьогодні складає велику загадку. Промислом Божим до нас дійшло дореволюційне фото самої ікони та два її списки. Саме на їх основі з благословення митрополита Вінницького і Барського Симеона, було реконструйовано іще один давній та шанований на Поділлі чудотворний образ", - повідомляють у Вінницько-Барській єпархії ПЦУ.

Реконструйований список «Вінницької» ікони знаходився у Спасо-Преображенському кафедральному соборі міста Вінниці. В 2021 році образ передали до відродженого жіночого монастиря.