Вперше глава дипломатії ЄС відкрито назвав Лукашенка диктатором

Верховний представник ЄС із зовнішньої політики Жозеп Боррель вперше публічно назвав правителя Білорусі Олександра Лукашенка диктатором врозріз зі звичним в дипломатичних колах стилем.

Сталося це у вівторок, 8 червня, під час пленарного дискусії в Європарламенті в Страсбурзі, в якій йшлося про примус до посадки в Мінську лайнера авіакомпанії Ryanair і подальшого затримання  опозиційного журналіста Романа Протасевича і його супутниці Софії Сапеги.

Звертаючись до євродепутатів,  Боррель заявив наступне: "Я повністю згоден з вами. Ми маємо справу з диктатором".

Інцидент з літаком Ryanair стався 23 травня. Диспетчери міжнародного аеропорту Мінська примусили борт авіакомпанії Ryanair, що летів з Афін до Вільнюса, екстрено приземлитися в столиці Білорусі, заявивши, що у них є відомості про бомбу.

Повідомлення про мінування виявилося невірним, проте після посадки лайнера були затримані двоє пасажирів - колишній головний редактор Telegram-каналу Nexta Роман Протасевич і його супутниця, громадянка Росії Софія Сапега.

24 травня країни Євросоюзу погодили санкції проти Мінську, які передбачають, окрім іншого, заборону на використання повітряного простору та аеропортів ЄС білоруськими авіалініями. Крім того, Рада ЄС закликала  європейські авіакомпанії уникати перельотів над територією Білорусі. Глави МЗС країн "великої сімки", глава дипломатії Євросоюзу Жозеп Боррель, а також представники цілого ряду країн і міжнародних організацій засудили арешт Протасевича.