Російського письменника Бикова отруїли ті ж співробітники ФСБ, що і Навального - The Insider і Bellingcat

До групи отруйників письменника Дмітрія Бикова, госпіталізованого в квітні 2019 року, входили співробітники ФСБ з НДІ-2 і Другої служби, які також причетні до замаху на опозиціонера Олексія Навального і журналіста Володимира Кара-Мурзу.

Про це йдеться в спільному розслідуванні The Insider і Bellingcat.

У розслідуванні йдеться, що співробітники ФСБ почали стежити за Биковим як мінімум за рік до отруєння.

Дмітрій Биков

Один з перших епізодів стеження стався в травні 2018 року, коли письменник літав з Москви до Уфи, де читав лекцію. Автори розслідування з'ясували, що з Биковим летіли офіцери Другий служби ФСБ Володимир Паняєв, який був з паспортом на своє ім'я, і Валерій Сухарєв з паспортом на ім'я Микола Горохов.

Як з'ясували журналісти, Бикова намагалися отруїти 13 квітня 2019 року в Новосибірську, де він читав текст в рамках тотального диктанту. Вранці того дня письменник разом з дружиною Катерина Кевхішвілі приземлилися в Новосибірську і заселилися в готель Domina, заброньований організаторами заходу.

До того моменту в місті вже перебували офіцер паняєв і співробітник Інституту криміналістики ФСБ (НДІ-2 ФСБ) Іван Осипов, стверджується в розслідуванні.

Тотальний диктант проходив 13 квітня в кінотеатрі «Перемога» - Биков відправився туди через кілька годин після заселення в номер. «Впевненості тим, хто отруїв міг надавати той факт, що диктант транслювався в прямому ефірі, тому їм не потрібно було докладати ніяких зусиль, щоб переконатися - і Дмитро, і Катерина перебувають в залі, а значить номер порожній», - йдеться в матеріалі.

Отруту, як  кажуть в розслідуванні, ймовірно нанесли на одяг Бикова, коли його не було в готелі. Журналісти припускають, що в наступні два дні - 14 і 15 квітня - письменник не одягав той одяг, на який було нанесено отруту, і відчував себе нормально.

16 квітня письменникові стало погано в літаку перед відльотом в Уфу, де він повинен був виступить з відкритою лекцією. У  Бикова були симптоми, схожі з тими, що були у Навального. «Літак ще тільки починав злітати коли у Дмитра почалася блювота, він важко дихав і покрився великими краплями поту. Час від часу він "відключався" - закривав очі і опускав голову, але повністю свідомість не втрачав, реагував на мову. Через якийсь час він ліг на підлогу в прохід », - йдеться в розслідуванні.

Після госпіталізації Бикова ввели у штучну кому, а потім перевезли в московську лікарню. Медпрацівники лікували письменника симптоматично.

Письменник прийшов до тями 21 квітня і ще деякий час залишався в дезорієнтації, подібно до того, як це було з Навальний. Пізніше він називав те, що трапилося з ним отруєнням. Причини йому невідомі.