У Індо-Тихоокеанському регіоні створюється антикитайський союз

Незадовго до саміту держав G-7 держави Індо-Тихоокеанського регіону посилюють тиск на Пекін: Америка та Австралія, зокрема, шукають нові шляхи протидії експансії Китаю та відроджують старі ініціативи.

Сюди входять і Четверний союз, альтернатива Новому шовковому шляху Пекіна і одна з сильних сторін Світової організації торгівлі (СОТ).

"Індо-Тихоокеанський регіон є епіцентром нової стратегічної конкуренції", - заявив прем'єр-міністр Австралії Скотт Моррісон у середу в Центрі США в Перті.

"Ризик прорахунків і конфліктів завжди є і Моррісон уникав згадки Китаю.

Він застерігав від "швидкої військової модернізації, напруженості щодо територіальних претензій, посилення економічного примусу, підриву міжнародного права, включаючи морське право, до посилення дезінформації, втручання іноземних держав та кіберзагроз" - все це є у переліку звинувачень проти Пекіна.

У той же час, після переговорів з австралійськими колегами, міністр закордонних справ Японії Мотегі Тосіміцу та міністр оборони Нобуо Кіші пообіцяли "співпрацювати з партнерами для вирішення економічних проблем та підтримувати вільний, відкритий, всеохоплюючий та процвітаючий Індо-Тихоокеанський регіон".

Кілька годин тому у Вашингтоні було представлено цілу купу проектів, що дозволяють Пекіну контролювати та зміцнювати власні інтереси.

Потрібно посилити роль СОТ

У 250-сторінковому звіті адміністрація Байдена приходить до висновку, що "Сполучені Штати не можуть усунути уразливість своїх ланцюгів поставок". Ось чому Вашингтон шукає підтримки чотиристороннього договору про безпеку, до якого також увійдуть Австралія, Індія та Японія.

Цього року відбудеться перший саміт чотирьох глав держав та урядів країн регіону у Вашингтоні.

"Побудова безпечних та стійких ланцюгів поставок для критично важливих технологій стикається із все більшими проблемами", - попередив Моррісон.

"Іншим пріоритетом є розробка безпечних та різноманітних ланцюгів поставок мінеральних речовин, які є важливими для технологій чистої енергетики та військових застосувань".

З огляду на країни зростаючої зони впливу Пекіна, американський президент Джо Байден тепер хоче вдихнути життя в ідею контратаки на Новому Шовковому шляху, представлену два роки тому його попередником Дональдом Трампом.

Ініціатива спрямована на висвітлення «ринкових, прозорих та фінансово стійких» інфраструктурних проектів, до яких інвестори можуть долучитися.

Зі свого боку, європейці прийняли "Стратегію зв'язку з Азією", яка також підтримує Японію з вересня 2019 року. Йдеться про "стійкі, засновані на правилах зв'язки з Індо-Тихого океану до Західних Балкан та Африки", - заявив тодішній прем'єр-міністр Японії Сіндзо Абе.

"Ми можемо використати фінансування приватного сектору та мобілізувати капітал", - так Моррісон окреслив роль промислово розвинених країн.

Він застерігав від "боргової дипломатії", в якій звинувачують Пекін стосовно Шрі-Ланки, Лаосу та Камбоджі.

Моррісон також взяв заклик країн Тихоокеанського регіону (АТЕС)  і закликав до оновлення СОТ з огляду на Китай : "У Великій Сімці ми будемо працювати з іншими, щоб посилити роль СОТ і модернізувати свої норми та норми. Це може бути одним з найпотужніших інструментів, яким міжнародне співтовариство має протидіяти економічному примусу ".

Пекін прийняв цілий ряд каральних тарифів та торгових обмежень на австралійське вино, вугілля та морепродукти, оскільки Канберра є надто критичною.

Кілька тижнів тому державний секретар Америки Ентоні Блінкен заявив, що Вашингтон не дозволить Австралії знаходитись під економічним тиском Китаю.

У середу Моррісон підсумував підхід демократів: «Нам потрібна активна співпраця однодумців, ліберальних демократій, якої ми не бачили вже протягом 30 років, а не світовий порядок, який віддає перевагу самодержавству та авторитаризму перед свободою ".