ЄСПЛ відновив розгляд позову Грузії проти Росії: там вимагають визнати Кремль винним в окупації й утиску етнічних грузин

Про це в п'ятницю, 11 червня, повідомило Міністерство юстиції Грузії.

Це вже четвертий позов Грузії проти Росії щодо російсько-грузинської війни 2008 року, яка завершилася окупацією Абхазії та Південної Осетії й утворенням на їхніх територіях маріонеткових невизнаних держав. Позов було подано ще в серпні 2018 року, але пізніше його розгляд призупинили — до оголошення рішення за іншим позовом, що сталося в січні 2021 року.

Тоді ЄСПЛ визнав Росію винною в низці порушень прав людини, зокрема вбивстві мирних жителів Грузії і розграбуванні та підпалах їхніх будинків. Водночас суд відхилив претензії до РФ щодо подій, які відбувалися саме під час бойових дій 8-12 серпня 2008 року.

Грузинська сторона привітала це рішення, заявивши, що в ньому визнається ефективний контроль Кремля над окупованими Абхазією та Південною Осетією. У Росії ж також привітали рішення, заявивши, що воно підтверджує їхню непричетність до бойових дій. У нинішньому позові йдеться про «масові утиски грузинського населення» та «адміністративну практику затримань, нападів і вбивств» на окупованих росіянами територіях Грузії та вздовж адміністративних кордонів із ними.

Як зазначає міністерство юстиції Грузії, в позові говориться про порушення РФ таких статей Європейської конвенції з прав людини, як право на життя, заборона катувань, право на свободу й безпеку, право на дієвий засіб правового захисту, освіту й свободу пересувань.

Також там перелічені випадки вбивства громадян Грузії на окупованих територіях і стверджується, що своїми діями Росія цілеспрямовано покриває винних у цих злочинах і не дає провести незалежне й неупереджене розслідування. Російсько-грузинська війна 2008 року8 серпня 2008 року російські війська вторглися на територію Грузії через спробу Тбілісі відновити конституційний лад у регіоні Південна Осетія. Крім сепаратистів, у воєнних діях проти Грузії брали участь і російські війська, які досі перебувають на окупованих територіях.

Під час прямого вторгнення у Грузії танкові бригади Росії увійшли за межі самопроголошеної Південної Осетії. Крім того, Росія бомбардувала грузинські міста, військові бази й об'єкти цивільної інфраструктури та задіяла свої військово-морські сили. Бойові дії тривали до 12 серпня.

За посередництва міжнародних організацій і США Грузія й Росія підписали угоду про припинення вогню. Росія зобов'язалася вивести війська з території Грузії до 1 жовтня 2008 року, проте не зробила цього і досі.

26 серпня 2008 року Кремль визнав «незалежність» Абхазії й Південної Осетії. Грузія після цього розірвала дипломатичні відносини з Москвою. Більшість світової спільноти визнає суверенітет Грузії над Південною Осетією й Абхазією.