У працівників посольства США у Відні виявили симптоми «гаванського синдрому»

На таємниче захворювання поскаржилось понад 20 співробітників. США та Австрія почали розслідування, підозрюють РФ

Американська та австрійська влада розслідує повідомлення про таємниче захворювання, на яке поскаржилися відразу кілька десятків співробітників посольства США у Відні. Як повідомляє ВВС, дипломати, розвідники і інші співробітники місії скаржаться на ті ж симптоми, про які, починаючи з 2016 року, говорили представники американської місії на Кубі і в інших країнах світу. За даними ЗМІ, спецслужби США підозрюють, що причина хвороби може бути пов'язана з діями Росії.

Співробітники американського посольства в Австрії відчувають симптоми, відомі як «гаванський синдром». З моменту вступу президента Джо Байдена в посаду на них поскаржилися понад 20 осіб, які працюють в дипломатичному представництві у Відні.

Представники американської місії в Австрії скаржаться на раптові запаморочення, головний біль і проблеми зі слухом. Влада США і експерти припускають, що причина може бути у впливі на людей деяких радіохвиль, природа яких західним спецслужбам поки невідома.

Міністерство закордонних справ Австрії підтвердило, що влада розслідує дані про таємниче захворювання.

«Ми ставимося до цих повідомлень дуже серйозно і як приймаюча держава спільно з американською владою намагаємося з'ясувати причини того, що відбувається, – сказано в заяві австрійського МЗС. – Для нас найважливіше – забезпечити безпеку дипломатів і їх сімей, що знаходяться у Відні».

Тим, хто поскаржився на симптоми, надається допомога. Крім того, влада США створила робочу групу медичних фахівців, які вивчають подібні події по всьому світу і намагаються розробити способи захисту від них в майбутньому.

У червні держсекретар США Ентоні Блінкен заявив, що зараз нова американська адміністрація заново намагається з'ясувати, що могло стати причиною інцидентів, які призвели до численних неврологічних розладів у співробітників дипломатичних місій. Глава ЦРУ Вільям Бернс називає ці події «нападами».

З 2016 року про таємничі симптоми повідомили вже кілька десятків співробітників американських дипломатичних місій в різних країнах світу, в тому числі на Кубі, в Росії, Китаї, Великобританії, а також в Польщі і Грузії.

Фахівці університету Пенсільванії вивчали близько 40 пацієнтів, які стали жертвами «гаванського синдрому», і виявили у них пошкодження головного мозку при відсутності ознак фізичного впливу на череп. Один з лікарів описав це в розмові з журналістом як «струс мозку без струсу».

У публікаціях, які з'явилися після перших повідомлень про «гаванський синдром», повідомлялося про те, що до історії з таємничими симптомами співробітників американських місій може бути причетна Росія.

Пізніше розвідслужби США, використовуючи дані про місцерозташування мобільних телефонів, змогли визначити, що в деяких випадках в безпосередній близькості від постраждалих співробітників ЦРУ знаходилися російські розвідники. Втім, зібраних відомостей виявилося недостатньо, щоб пред'явити які-небудь конкретні звинувачення.

«Високопоставлені чиновники адміністрацій Трампа і Байдена підозрюють, що в появі синдрому винні росіяни, – сказано на цей рахунок у публікації журналу New Yorker. – Їх робоча гіпотеза полягає в тому, що агенти ГРУ, російської військової розвідки, направляли пристрої, що випромінюють мікрохвильову радіацію на американських співробітників, можливо, щоб викрасти відомості з їх комп'ютерів або смартфонів. Це завдало їм серйозної шкоди».

Нагадаємо: у травні цього року американські спецслужби активізували своє розслідування щодо атак з використанням «спрямованої енергії», які викликають загадкові проблеми зі здоров'ям в американських держслужбовців по всьому світу. Вони вважають, що до цього може бути причетне скандально відоме російське шпигунське агентство ГРУ.