Грібаускайте може очолити НАТО: названі кандидати на пост генсека Альянсу

Чинний генсек Північноатлантичного альянсу Єнс Столтенберг залишить посаду у вересні 2022 року. В штаб-квартирі Альянсу почалося обговорення кандидатури на посаду генсека.

Наступник Столтенберга буде представлений на саміті лідерів НАТО в Мадриді наприкінці весни або початку літа наступного року, повідомляє Politico.

Деякі чиновники, дипломати й аналітики кажуть, що через 72 роки існування, настав час призначити першу жінку на вищий цивільний пост в Альянсі. Інші кажуть, що з огляду на протистояння з Росією, вибір представника Східної Європи, стане важливим сигналом для Москви.

У списку потенційних кандидатів з’явилися три імені: колишні президенти Хорватії Колінда Грабар-Кітарович і Литви Даля Грібаускайте, а також чинний президент Естонії Керсті Кальюлайд.

Перевага Грабар-Кітарович, яка була першою жінкою-президентом Хорватії з 2015 по 2020 рік, в тому, що вона вже працювала у штаб-квартирі НАТО в статусі помічника генерального секретаря з громадської дипломатії з 2011 по 2014 рік.

Колишній президент Хорватії може похвалитися одним з найбільш вражаючих резюме серед потенційних майбутніх голів НАТО: вона обіймала посади міністра Європи і міністра закордонних справ Хорватії. Вона зіграла важливу роль у вступі країни до ЄС і Альянсу. Вона також працювала послом країни у США з 2008 по 2011 рік, що забезпечує їй міцні зв’язки у Вашингтоні. Цей фактор буде мати вирішальне значення під час прийняття рішення щодо НАТО.

Інші експерти зазначають, що вибір генерального секретаря з країн Балтії, зокрема Далі Грібаускайте, може бути сприйнятий, як занадто вороже ставлення до Москви, в той час, як президент США Джо Байден намагається стабілізувати відносини між Росією і Заходом.

При цьому шанси президента Естонії Керсті Кальюлайд може посилити той факт, що Естонія одна з небагатьох країн НАТО, яка виконала вимогу про виділення двох відсотків ВВП на оборону. Виходячи з цієї логіки, удача може посміхнутися і президенту Румунії Клаусу Йоханнісу.

Серед інших західноєвропейських чиновників, які потенційно можуть опинитися в цьому списку – прем’єр-міністр Нідерландів Марк Рютте, який зараз працює над формуванням нової урядової коаліції, і міністр закордонних справ Бельгії Софі Вільмес, яка раніше виконувала обов’язки прем’єра.

Нагадаємо, Україну можуть не прийняти до НАТО навіть після виконання усіх критеріїв для членства.

Віце-прем’єр-міністр України – міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Олексій Резніков зазначив, що Україна виконала всі зобов’язання з врегулювання ситуації на Сході, а Росія не виконала нічого.

Україна твердо налаштована здобути членство в НАТО, а наразі розвиває регіональні альянси для зміцнення власної безпеки.