Греція: Чи всі задоволені новою щедрістю міністерства?

В ньому передбачено видачу 36 безвідсоткових траншів і 72 — із відсотковою ставкою лише 2,5. На думку експертів, цього цілком вистачить, щоб усі фізичні та юридичні особи, а також самозайняті громадяни, які втратили джерела доходів під час пандемії з березня 2020 року і донині, погасили борги перед державою.

Міністр фінансів Греції Христос Стаікурас, представляючи нову ініціативу свого відомства, особливо наголосив, що це ще один «дуже важливий і щедрий план», який дозволяє розширити коло осіб, котрі мають право подати заяву на отримання допомоги як потерпілі від пандемії.

Але незалежні експерти та ЗМІ висловлюють неабиякий сумнів, що ця щедрість може значно скоротити величезний легіон боржників. За даними Незалежного державного податкового управління, сума невиплачених податків за 2020 рік на початок липня перевищила сім мільярдів євро й продовжує зростати. Причому майже два мільйони громадян мають заборгованість за 2020 рік у сумі до 500 євро, а понад 1,4 мільйона — від 500 до 10 000 євро.

Якщо для працівників міністерства — це «дрібниця», то для мільйонів боржників, котрі втратили за час пандемії роботу й джерела постійного доходу, вилучення із сімейного бюджету навіть 500 євро якщо не трагедія, то величезна проблема. А про них у новому плані мінфіну нічого не сказано.

Щоправда, в квітні уряд Греції ухвалив рішення полегшити їм життя — такі борги дозволили виплачувати дрібними платежами, розбивши загальну суму на 100 чи навіть 120 частин. Але й тут є свої обмеження. Реструктуризації підлягали борги тих, хто заплатив внески за січень і лютий 2021 року. Якщо боржник не може розраховуватися з державою два місяці поспіль, то домовленість про виплату загального боргу 120 частинами втрачається. Ті, кому влада розбила борг на 100 частин, позбавляються такого «привілею», якщо пропустили три послідовні щомісячні платежі. Як у цьому випадку викручуватимуться боржники, ніхто не придумав.

Тому нерухомість боржників почали виставляти на аукціони. Щоправда, міністерство фінансів і банки прийняли рішення призупинити перші житлові аукціони для всіх вразливих позичальників. Мораторій діяв з 1 по 30 червня. Але від власників заставлених квартир і дач вимагали надати довідки про доходи й декларацію про нерухомість із метою підтвердження, що вони є незаможними.