Чехам дозволили легально захищати себе зі зброєю в руках

Сенат Чеської Республіки ухвалила конституційний закон про право на захист зі зброєю в руках. Ініціативу підтримали значно більше, ніж необхідні принаймні три п’ятих від числа сенаторів. Нижня Палата депутатів ухвалила цю зміну більш ніж конституційною більшістю в середині червня.

Таким чином, до чеської Хартії засадничих прав і свобод, яка поряд із власне Конституцією і низкою конституційних законів становить конституційний лад країни, вноситься право захищати себе й інших зі зброєю в руках, повідомляє Радіо Свобода.

«Право захищати своє життя чи життя іншої людини і зі зброєю в руках гарантується за умов, які визначає закон», – йдеться у тексті доповнення.

Далі закон скерують на підпис президенту Чехії. Цей крок радше символічний: закон конституційний і голова держави не має права ветувати його. Відтак, залежно від терміну підпису, зміна набуде чинності або з 1 серпня, або з 1 вересня.

Як зазначається у пояснювальній записці до законопроекту, «у зв’язку зі значенням права на життя, що є найбільш засадничим правом, пропозиція вважає за справедливе й символічне підвищити це право на конституційний рівень».

Нині чинне чеське законодавство вже передбачає право на захист у випадку необхідної оборони. Зміна ж має на меті забезпечити, щоб таке право стало конституційним і не могло бути обмежене майбутніми законами.

Крім того, казали чеські політики, внесення права на захист зі зброєю в руках у конституційне законодавство, зміцнить позиції Чехії в переговорах про можливе подальше законодавство Євросоюзу щодо зброї.

Законопроект був розроблений на підставі петиції, яку підписали 102 тисячі осіб – не тільки мисливці й інші власники легальної зброї, але й багато чеських державних діячів. Петиція була відповіддю на намагання Єврокомісії обмежити володіння зброєю, зокрема й легальне, на рівні правової норми Європейського союзу, обов’язкової для всіх країн-членкинь до втілення в національному законодавстві.

Єврокомісія обґрунтовувала це необхідністю вжити заходів проти тероризму. Критики вказували, що терористи переважно використовують нелегальну зброю, і чинного чеського закону достатньо для протидії цьому, натомість надмірні обмеження права на легальне володіння зброєю призводять до зростання кількості нелегальної зброї.

Тоді Чехія програла справу в Європейському суді зі своєю скаргою на ту директиву ЄС, і уряд був змушений подати зміни до чеського закону про зброю, аби втілити вимоги директиви мінімальною мірою. Цей закон уже пройшов схвалення обох палат парламенту і чекає на підпис президента.

Нагадаємо, Комітет з питань правоохоронної діяльності рекомендував парламенту ухвалити в першому читанні законопроект про обіг цивільної вогнепальної зброї.

Законопроектом авторства «Слуги народу» передбачається оформлення посвідчення власника зброї, за аналогією з водійським посвідченням, а також технічний паспорт на нього і страховка. Фахівці розробили кілька категорій зброї, доступ до яких українці отримуватимуть відповідно до віку потенційного власника.

Однак у березні Верховна Рада провалила закони про легалізацію короткоствольної вогнепальної зброї в Україні.