Сі Цзіньпін критикує внутрішньопартійну демократію напередодні вступу на посаду довічного лідера

Згідно з новою книгою, опублікованої в червні, верховний лідер Китаю Сі Цзіньпін закликав до посилення управління, перш ніж стати довічним правителем.

Книга містить промови Сі, що раніше не були оприлюднені. Коментарі Сі були відповіддю на чутки про перехід до демократичної моделі всередині Комуністичної партії Китаю (КПК).

За словами експертів, міжфракційна боротьба всередині КПК призвела до того, що Сі звинуватив чиновників у «дивних зауваженнях» про прагнення до демократії. Його коментарі надійшли із звернення в січні 2018 року і записані в останній версії книги «Збірник міркувань Сі Цзіньпіна про повне і суворе управління партією».

Державне ЗМІ China Daily повідомило, що видання 2021 року опубліковане і поширене по всій країні. Контент узятий з 220 документів, включаючи звіти, виступи, статті та інструкції Сі з листопада 2012 року по квітень 2021 року.

Демократичне інакомислення

Сі Цзіньпін назвав офіційні обговорення демократії «гомоном всередині партії» в промові на другому пленарному засіданні Центральної комісії з перевірки дисципліни — головного наглядового органу Пекіна — в січні 2018 року. Він закликав членів партії залишатися лояльними «в будь-який час і за будь-яких обставин», повідомляє китайське державне інформаційне агентство «Сіньхуа».

«Оскільки суворе загальне керівництво партією продовжує посилюватися, всередині партії також лунає деякий шум», — сказав Сі, маючи на увазі пропозицію членів партії змістити акцент на розвиток внутрішньопартійної демократії, а не на підтримку централізованого керівництва.

Через два місяці після своїх конфіденційних січневих зауважень Сі вніс поправки до конституції Китаю. Він скасував обмеження на президентство у два терміни, тим самим забезпечивши собі довічну владу.

У 2018 році термін «дві опори» був включений до Дисциплінарного регламенту комуністичної партії Китаю, щоб підтримувати Центральний комітет КПК (головний політичний орган, що складається з вищих партійних лідерів) і Сі як абсолютного лідера.

Це усунуло можливість внутрішньопартійної демократії — спадщина колишнього китайського лідера Ден Сяопіна, за словами політичного оглядача Хуа По з Пекіну. Він сказав, що КПК «витягла гіркий урок» з індивідуального правління голови Мао Цзедуна.

Хуа зазначив, що спочатку деякі думали, що демократія в Китаї може зародитися в комуністичній партії, а потім і по всій країні.

Згідно з книгою, Сі сказав:

«Через появу цих дивних зауважень деякі [члени] заплуталися в політичному плані; у деяких є приховані і нечисті мотиви, і вони намагаються обдурити».

Внутрішня боротьба

Внутрішньопартійна боротьба і чвари — звичайна справа для компартії.

«З 1921 року по теперішній час 100-річна історія КПК насправді сповнена боротьби за владу», — сказав в інтерв'ю The Epoch Times Лі Хенцін, експерт по Китаю з Вашингтонського інституту інформації та стратегії.

«Проблема в тому, що, з точки зору комуністичної системи Китаю, досягнення так званої демократії означає обмеження прав лідера».

Лі додав, що внутрішньопартійна демократія змусить Сі розділити владу з іншими.

«Насправді існує велика кількість людей, які протистоять йому, і це лякає Сі», — сказав Лі.

Є кілька великих фракцій, які з сотень членів партії і їх сімей. Колишній лідер і ідеологічний суперник Цзян Цземінь очолює одну велику групу.

Щоб задушити суперницькі фракції, Сі почав розправи з високопоставленими китайськими чиновниками в хід антикорупційних кампаній, коли прийшов до влади в листопаді 2012 року.

«Його зусилля по боротьбі з корупцією спрямовані на усунення політичних опонентів», — сказав Лі, зазначивши, що переслідуванням були піддані тільки члени інших фракцій.

З кінця 2012 року до середини 2021 року Центральна комісія з перевірки дисципліни порушила в цілому 392 справи на провідних посадових осіб на муніципальному рівні або вище, про що повідомила 28 червня.

Джерело: The Epoch Times