Катування у в'язницях стали щоденним розпорядком — колишній білоруський політв'язень

Розмова з В’ячеславом Сівчиком, лідером Руху Солідарності «Разам» (Білорусь).

В’ячеслав Сівчик: Я запрошую всіх на мітинг біля пам’ятника Тарасу Шевченку в Києві, де відбудеться святкування Дня Незалежності Білорусі, 27 липня о 18.00. Мета тільки одна — солідарність з білоруським народом. Сьогодні в Білорусі гуманітарна катастрофа. Білорусі зараз дуже тяжко, реально повернулися сталінські часи. Репресії, які відбуваються — просто нелюдські.

Лукашенсько-Путінська банда проводить політику терору і масових репресій, починаючи з серпня 2020 року. Ситуація страшна. Ми бачимо тільки вершину айсберга. Убито значно більше людей, ніж зараз відомо. У Києві нещодавно проводили акцію пам’яті героя Білорусі Вітольда Ашурка. Він був закатований у колонії міста Шклов. Він був саме вбитий, тому що написав в листі, що багатьох політичних в’язнів в колонії помічають жовтими бірками. Це те саме, що було у часи Другої Світової війни. Саме за ці слова Вітольда убили. На похоронах було практичне все місто Березівка. У Києві ми так само проводили акцію.

Така ж страшна ситуація з політв’язнями. Офіційна кількість — 560 людей, а реально їх набагато більше. Політичний терор та репресії відбуваються по всій Білорусі, військові патрулі ходять Мінськом з вересня 2020 року. Кожного дня приїздять «Чорні воронки» у новому форматі, тепер це тоновані бусики, відбуваються обшуки, арешти, закриті суди. Відбуваються абсолютно страшні речі. Катування у в’язницях стали щоденним розпорядком, тому багато людей зараз змушені тікати з Білорусі.

Білоруси добираються у Білорусь різними шляхами, щоб врятуватись, їм допомагають правозахисники. Здебільшого Україна для білорусів лише зона транзиту. Більшість активістів Руху Солідарності «Разам» переходять у Польщу, Німеччину, Литву, бо там прийняли відповідні рішення для підтримки політичних біженців, чого практичного немає в Україні. У світі не існує жодного білоруськомовного університету, це катастрофічно. У Білорусі нас незаконно позбавили державної мови.

Повністю програму слухайте в аудіофайлі