Іран і МАГАТЕ домовилися продовжувати взаємодію

Дубай. 12 вересня. ІНТЕРФАКС – Іран і МАГАТЕ мають намір підтримувати взаємодію і зустрічі на відповідних рівнях мають мету вирішувати питання конструктивно, йдеться в заяві, поширеній за підсумками зустрічі гендиректора МАГАТЕ Рафаеля Гроссі і глави організації з атомної енергії Ірану (ОАЕІ), віце-президента країни Мохаммада Есламі.

"У рамках існуючої співпраці сторони вирішили підтримувати взаємодію та зустрічі на відповідних рівнях. З цією метою віце-президент і глава ОАЕІ Есламі зустрінеться з генеральним директором МАГАТЕ Гроссі на полях майбутньої генеральної конференції, а генеральний директор МАГАТЕ Гроссі також відвідає Тегеран у найближчому майбутньому для проведення консультацій на високому рівні з урядом країни", – наголошується в заяві.

Також у заяві йдеться, що "інспекторам МАГАТЕ дозволено обслуговувати ідентифіковане обладнання (камери – ІФ) і замінювати носії, які будуть зберігатися під спільними печатками МАГАТЕ і ОАЕІ". Спосіб і терміни узгоджуватимуться сторонами, наголошується в заяві.

Сторони під час зустрічі "наголосили на необхідності вирішення питань в конструктивній атмосфері і виключно з технічним підходом" і "підтвердили дух співпраці", йдеться в заяві.

Зустріч відбулася 12 вересня під час візиту Гроссі в Тегеран.

Наприкінці лютого 2021 року Іран обмежив доступ інспекторам МАГАТЕ до ядерних об’єктів, які вони інспектували в рамках СВПД. Потім, 21 лютого, сторони уклали угоду на три місяці про продовження деяких інспекцій. У травні ці домовленості продовжували ще на місяць. З 22 травня Іран позбавив МАГАТЕ доступу до даних, зібраних камерами всередині ядерних об’єктів, і погрожував видалити відеозаписи за останні три місяці.

У 2015 році Іран і країни "шістки" – п’ять постійних членів Радбезу ООН і Німеччина – уклали ядерну угоду – спільний всеосяжний план дій по іранській ядерній угоді (СВПД), згідно з яким республіка повинна допускати на свої ядерні об’єкти інспекторів МАГАТЕ в обмін на покрокове зняття санкцій. Колишній президент США Дональд Трамп у 2018 році в односторонньому порядку вийшов з СВПД і відновив дію антиіранських санкцій, що спонукало Тегеран до поступової відмови від дотримання деяких умов Угоди.