Таліби порушують обіцянки у сфері прав людини, які дали після приходу до влади, – ООН

Женева (ООН). 13 вересня. ІНТЕРФАКС – Рух "Талібан", який прийшов до влади в Афганістані, не виконує зобов’язань щодо дотримання в країні прав людини, надходять повідомлення про вбивства колишніх військових, регулярні обшуки будинків та утиски прав жінок, заявила верховний комісар з прав людини ООН Мішель Бачелет.

"Незважаючи на те, що "Талібан" виступив із публічними заявами про амністію колишніх співробітників служб безпеки та цивільних службовців, заборону повальних обшуків у будинках та дотримання прав жінок відповідно до ісламського законодавства, інформація, яку ми перевірили, наскільки це можливо, свідчить про те, що реальні дії суперечать цим заявленим зобов’язанням", – йдеться у заяві Бачелет.

За даними верховного комісара, її офіс отримав "обґрунтовані твердження про вбивства колишніх співробітників афганських національних сил безпеки з метою відплати, а також повідомлення про довільне затримання громадян, які працювали на попередню адміністрацію". Бачелет зазначає, що в деяких випадках таких людей відпускали, в інших випадках їх знаходили вже померлими.

Крім того, Управління верховного комісара ООН з прав людини отримало "численні твердження" про те, що таліби проводять обшуки будинків з метою виявлення "певних урядовців та осіб, які співпрацюють із силами безпеки та компаніями США". Такі обшуки, як повідомляється, проводять у Кабулі, Кандагарі, Гераті, Мазарі-Шарифі, Гардезі, Меймене, Самангані та інших населених пунктах. Більше того, в заяві наголошується, що такі інциденти торкнулися і персоналу ООН.

Бачелет також висловила стурбованість у зв’язку з повідомленнями про рейди талібів на офіси неурядових організацій та групи громадянського суспільства.

Верховний комісар поставила під сумнів обіцянку талібів дотримуватися прав жінок, оскільки, за її словами, вже наразі жіночу частину афганського населення виключають із суспільного життя. Крім того, представники "Талібану" в низці населених пунктів обмежили доступ дівчаток старше 12 років до освіти.

Бачелет також згадувала про суворе придушення протестів у всій країні – проти демонстрантів та журналістів, які висвітлюють протести, використовували батоги, кийки та бойові патрони. Крім цього, деяких затримали. Внаслідок застосування сили декілька людей загинули.

У зв’язку зі сформованою в Афганістані ситуацією Бачелет закликала держави посприяти ООН та іншим організаціям у наданні країні гуманітарної допомоги.

Верховний комісар пообіцяла і далі закликати країни "використовувати їхній вплив щодо "Талібану" для забезпечення дотримання прав людини, особливо прав жінок та дівчаток, а також членів етнічних та релігійних меншин".

У документі зазначається, що Бачелет закликає Раду ООН з прав людини встановити механізм з моніторингу за розвитком ситуації у сфері прав людини у всій країні.

Минулого тижня представник руху "Талібан" Забіулла Муджахід оголосив про призначення в новому уряді Афганістану. Він повідомив на прес-конференції, що главою нового уряду стане мулла Мохаммад Хасан Ахунд, а його заступником – мулла Абдул Гані Барадар.

Посаду глави МВС займе Сіраджуддін Хаккані, а міністром закордонних справ стане Амір Кхан Муттакі. Мулла Мохаммад Якуб отримає посаду міністра оборони, міністерство юстиції очолить Абдул Хакім.

ЗМІ звернули увагу, що 33 людини, які отримали високі посади в уряді Афганістану, який сформували таліби, перебувають під санкціями РБ ООН.

Зокрема, це стосується глави уряду Мохаммада Хасана Ахунда та першого віце-прем’єра мулли Абдули Гані Барадара. Нового главу МВС Сіраджуддіна Хаккана розшукує ФБР: за інформацію, яка допоможе його затриманню, США пропонують $5 млн.