Поразка правлячої партії та комуністи за бортом: підсумки виборів у Чехії

infopost

У Чехії закінчився підрахунок голосів, за результатами якого партія чинного прем'єра Андрея Бабіша (Andrej Babiš) ANO зазнала поразки. До парламенту пройшли чотири партії, які і формуватимуть уряд. Вперше за історію Чеської республіки поза парламентом опинились комуністи.

За результатами підрахунків, праволіберальний союз SPOLU (партії ODS, TOP 09, KDU-ČSL) Петера Фіали (Petr Fiala) набрала 27,79 %. Крім того представники ліберальних блоків SPOLU та Партія Піратів і STAN (Piráti+STAN) у суботу, 9 жовтня, уклали меморандум. Ним вони засвідчили готовність сформувати уряд та домовились не вести переговорів про об’єднання з іншими силами. При формуванні парламенту їх коаліція в такому разі отримає 108 мандатів у парламенті, а Фіала, швидше за все, стане прем'єр-міністром країни.

Варто зазначити, що найвища явка була у Празі, а саме 70,14 відсотка виборців. І саме там коаліція SPOLU набрала найбільше голосів - понад 40%. У Південно-Моравському та Пардубіцькому краї, де проживають найактивніші громади української діаспори, SPOLU також вийшла лідером.

Хоча попередні результати та екзит-поли прогнозували перемогу партії діючого прем’єра Андрея Бабіша, на ситуацію вплинули підсумки голосування у великих містах, які надійшли пізніше. У результаті ANO набрала 27,12 %, отримавши перемогу у менш ніж половині регіонів країни. Проте на їхню користь зіграла позиція президента Мілоша Земана. Той заявив, що може доручити формування уряду Андрею Бабішу як лідеру партії-переможиці голосування, оскільки SPOLU є не монолітною партією, а політичним союзом.

Третє місце у виборчих перегонах отримав також ліберальний блок Партія Піратів та STAN (Piráti+STAN). Вони разом набрали 15,62 % голосів. У порівнянні з минулими виборами 2017 року, коли Пірати та колишня партія мерів (STAROSTOVÉ) йшли окремо, зараз вони отримають на 9 мандатів більше (37 проти 29). При цьому розподіл між партіями призвів до того, що STAN отримає 33 мандати, а Партія піратів тільки чотири, втративши 19 місць.