У Нідерландах обговорюють, чи може їхній монарх перебувати в одностатевому шлюбі. Прем’єр не має нічого проти

Hromadske.ua

Про це йдеться у офіційному листі Рютте до парламенту від 12 жовтня.

Глава уряду Нідерландів стверджує, що спадкоємець престолу може укласти шлюб із людиною своєї статі й не повинен зрікатися престолу. Він, щоправда, визнає принаймні одну проблему, яка виникає у зв’язку з цим: чи матимуть право на престол діти в такому шлюбі.

Але, додає Рютте, «зараз немає сенсу розглядати таку ситуацію». «Вона дуже залежить від фактів та обставин конкретного випадку, що можна побачити на прикладі того, як із часом змінювався шлюбний закон», — написав глава уряду.

Наприкінці вересня 2021 року в Нідерландах було опубліковано книгу «Амаліє, обов’язок кличе» («Amalia, de plicht roept»). Його автор, фахівець із конституційного права Пітер Ревінкель стверджує, що в разі одруження спадкоємиці престолу на дівчині вона повинна буде зректися престолу.

Річ у тім, що ще у 2000 році, під час обговорення закону про легалізацію одностатевих шлюбів у Нідерландах (його ухвалили у 2001-му), таку думку висловив тодішній міністр юстиції Йоб Кохен. На його думку, із одностатевого шлюбу «однозначно не народяться діти», що ускладнює перспективи успадкування престолу.

Ревінкель уже встиг прокоментувати відповідь Рютте. На його думку, це свідчить про зміну позиції уряду щодо можливості одностатевого шлюбу в королівській родині. «Сподіваюсь, що в цьому контексті ми також є передовою країною, якщо порівняти з іншими монархіями», — сказав він.

У Нідерландах королівські шлюби потребують схвалення парламенту. В історії країни траплялися випадки, коли члени монаршої сім’ї самовільно зрекалися престолу, щоб укласти шлюб із тими, з ким вони хотіли.

Про особисте життя нинішньої спадкоємиці королівського престолу Нідерландів, 17-річну принцесу Оранську Катарину-Амалію, майже нічого не відомо. Королівська сім’я не коментувала ситуацію довкола можливого одностатевого шлюбу.