Керівництво ЄС ухвалило заходи з подолання енергетичної кризи

UA.NEWS

Європейська комісія ухвалила рішення, покликане протистояти різкому зростанню світових цін на енергоносії, яке, за прогнозами, триватиме всю зиму. Рішення передбачає низку конкретних заходів.

Як зазначається на сайті Єврокомісії, Європейський союз і його держави-члени можуть використовувати «набір інструментів» для усунення безпосереднього впливу поточного підвищення цін і подальшого підвищення стійкості до майбутніх потрясінь.

Короткострокові національні заходи включають екстрену підтримку домашніх господарств, державну допомогу компаніям і цільове зниження податків. Єврокомісія також підтримуватиме інвестиції у відновлювані джерела енергії та енергоефективність; вивчатиме можливі заходи щодо зберігання енергії та закупівлі запасів газу; оцінюватиме поточну структуру ринку електроенергії.

Представляючи набір інструментів, Комісар з енергетики кадрі Сімсон сказала: "зростання світових цін на енергоносії викликає серйозну заклопотаність ЄС. Оскільки ми виходимо з пандемії та починаємо відновлення економіки, важливо захищати вразливих споживачів та підтримувати європейські компанії".

За її словами, Єврокомісія допомагає державам-членам вжити негайних заходів щодо зниження впливу на домогосподарства і підприємства цієї зими.

«Водночас, ми визначаємо інші середньострокові заходи, щоб наша енергетична система була більш стійкою і більш гнучкою, щоб протистояти будь-якій волатильності у майбутньому впродовж перехідного періоду. Нинішня ситуація є винятковою, і внутрішній енергетичний ринок добре служив нам останні 20 років. Але ми повинні бути впевнені, що він продовжить робити це і в майбутньому, реалізуючи європейський зелений курс, підвищуючи нашу енергетичну незалежність і досягаючи наших кліматичних цілей»

Як зазначається у повідомленні Єврокомісії, поточний стрибок цін вимагає швидкого і скоординованого реагування. Існуюча правова база дозволяє ЄС і його державам-членам вживати заходів щодо усунення безпосередніх наслідків для споживачів і підприємств.

«Пріоритет слід віддавати цільовим заходам, які можуть швидко пом'якшити наслідки зростання цін для вразливих споживачів і малих підприємств. Ці заходи повинні легко регулюватися навесні, коли очікується стабілізація ситуації. Наш довгостроковий перехід і інвестиції в більш чисті джерела енергії не повинні бути порушені. Перехід на чисту енергію - найкраща страховка від цінових шоків в майбутньому, і її необхідно прискорити»

Згідно з рішенням, ЄС продовжить розвивати ефективну енергетичну систему з високою часткою відновлюваних джерел енергії. У Єврокомісії відзначають, що в той час як дешевші поновлювані джерела енергії відіграють все більш важливу роль в постачанні електромереж і встановленні цін, інші джерела енергії, включаючи газ, як і раніше необхідні в часи підвищеного попиту. Відповідно до поточного дизайну ринку газ як і раніше встановлює загальну ціну на електроенергію при його використанні, оскільки всі виробники отримують однакову ціну за один і той же продукт, коли він входить в мережу - електроенергію. «На загальну думку, поточна модель граничного ціноутворення є найбільш ефективною, але необхідний подальший аналіз», - йдеться в повідомленні.

Криза також привернула увагу до важливості сховищ для функціонування газового ринку Євросоюзу. ЄС в даний час має ємність для зберігання більш ніж на 20% від річного споживання газу, але не у всіх державах-членах є сховища, і їх використання та обов’язки щодо їх утримання розрізняються, зазначили в Єврокомісії.

Єврокомісар Сімсон представить інструментарій членам Європейського парламенту в четвер, 14 жовтня, і міністрам енергетики 18 жовтня. Потім європейські лідери повинні обговорити ціни на енергоносії на майбутньому 21-22 жовтня засіданні Ради Європи.

Нагадаємо, у вересні на європейській енергетичній біржі стрімко почав дорожчати газ. 6 жовтня вартість палива вперше в історії сягнула $1924 за тисячу кубометрів.

Низка держав ЄС закликали Європейську комісію ухвалити рішення, аби знизити удар по економіці від стрімкого зростання цін на газ. Також країни хочуть, аби Єврокомісія провела розслідування щодо причин стрімкого подорожчання газу.

ЄС готується створити стратегічні запаси газу на фоні рекордних цін на «блакитне» паливо.

Віце-прем’єр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Ольга Стефанішина заявила, що Кремль «грається» з цінами на газ, аби змусити Європу піти на поступки в питаннях енергетичної безпеки.

Лідери України та ЄС готові разом протидіяти використанню газу як енергетичної зброї.