Стрілянина та хаос в центрі Бейрута. Є загиблі і багато поранених

BBC news Україна

Getty Images

Шиїтський бойовик обстрілює супротивників під час стрілянини

Щонайменше п'ять людей загинули і десятки отримали поранення внаслідок стрілянини під час демонстрації в Бейруті.

Учасники акції протестували проти того, як проводять розслідування грандіозного вибуху в міському порту торік, коли загинули понад 200 людей і 7 тисяч отримали поранення. Про те, хто саме відкрив вогонь, не повідомляється.

За словами лікарів, поранення отримали приблизно 30 осіб, деякі перебувають в критичному стані, і поранених продовжують привозити в лікарні.

Кореспонденти AFP чули сильну стрілянину в районі межі між християнськими та шиїтсько-мусульманськими кварталами Бейрута, де відбувалася акція протесту.

Саме це місце було на передовій громадянської війни в Лівані, яка почалася в 1975 році. Ліванське телебачення показало кадри, на яких помітні люди з автоматами і важким озброєнням.

Представники військових повідомили, що у відповідь на стрілянину армія оточила територію і почала її обстежувати в пошуках тих, хто стріляв.

У Бейруті вже понад 200 загиблих. Біля порту припинили шукати живих

Жахливий рік: чому в Лівані і до вибуху було несолодко

Getty Images

Бойовики шиїтських рухів "Хезболла" та "Амаль" під час стрілянини

Huw Evans picture agency

Getty Images

Бойовики шиїтських рухів "Хезболла" та "Амаль" під час стрілянини

Reuters

Після стрілянини у Бейрут направили військових

В іншому повідомленні військові попередили, що будуть відкривати вогонь у відповідь по тих, хто стріляє бойовими патронами, і закликали мирних жителів покинути цей район.

Чого вимагали демонстранти

Прихильники шиїтських рухів "Хезболла" і "Амаль" вимагали зняти з посади суддю Тарека Бітара, який керує розслідуванням вибуху хімікатів в порту Бейрута у серпні 2020 року, який призвів до сотень жертв і викликав масштабні руйнування. Угруповання звинувачують суддю в упередженості і бажанні покласти відповідальність за вибух на колишніх міністрів кабінету, яких підтримують ці шиїтські рухи.

Після стрілянини угруповання звинуватили в злочині снайперів, які перебували на дахах будинків.

Reuters

Стрільба почалася, коли представники шиїтських рухів вимагали відставки судді, який розслідує торішній вибух в порту Бейрута, що забрав життя понад 200 людей

Нікого досі не притягнули до відповідальності за торішню катастрофу.

Внаслідок пожежі в порту 4 серпня 2020 року вибухнули 2750 тонн нітрату амонію, хімічної речовини, яку широко використовують як сільськогосподарські добрива. Речовина зберігалася на складі порту протягом майже шести років без дотримання будь-яких правил безпечного зберігання.

Високопосадовці знали про зберігання цього вантажу і про небезпеку, яку він представляв, але нічого не зробили для його безпечного зберігання або утилізації.

Родичі та активісти жертв стверджують, що політичне керівництво Лівану постійно намагається захистити політиків та офіційних осіб від розслідування.

Getty Images

Getty Images

Цивільні мусили втікати з району стрілянини

Касаційний суд Лівану (еквівалент Верховного суду) на початку цього року відсторонив від посади суддю, який займався справою, після того, як той звинуватив високопосадовців в халатності. Серед обвинувачених опинилися тодішній прем'єр-міністр країни Хасан Діабі, колишній міністр фінансів Алі Хасан Халіл і колишні міністри громадських робіт Юсеф Фіньянус і Газі Зайтер.

Всі четверо звинуватили суддю в перевищенні своїх повноважень і відмовилися відвідати допити.

Колишній міністр внутрішніх справ Нохад Махнук, якого підозрюють в халатності, зажадав відставки судді Бітара. Махнук також заперечує всі звинувачення на свою адресу.

Через кілька днів Халіл та Зайтер подали аналогічні скарги на суддю.

Однак у четвер Касаційний суд повторно відхилив усі позови, пояснивши, що розгляд цих питань не входить в його компетенцію.

Тепер суддя Бітар може негайно відновити розслідування. Однак йому потрібно встигнути допитати колишніх міністрів до 19 жовтня: в цей день відновить роботу ліванський парламент, і вони отримають імунітет від судового переслідування як депутати поточного скликання.

Сім'ї жертв торішнього висловили свою підтримку судді Бітару та стверджували, що політичне керівництво країни намагається захистити себе від пильної уваги.

Reuters

"Це зробив мій уряд" - напис поблизу зруйнованого вибухом порту

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram або Viber!