Вишеградська група підтримує Польщу у контексті кризи на кордоні

Укрінформ

Про це під час пресконференції у вівторок в Будапешті після завершення переговорів заявили глави урядів Польщі, Чехії, Словаччини та Угорщини, передає власний кореспондент Укрінформу.

“Солідарність є фірмовим знаком Вишеградської групи”,- заявив глава польського уряду Матеуш Моравецький, який зазначив про безпрецедентну підтримку дій Варшави з боку Праги, Братислави й Будапешта.

Він підкреслив, що скоординована дипломатична активність вже приносить свої результати. Зокрема, з Близького Сходу і Середньої Азії до Білорусі прибуває значно менше мігрантів, ніж це було місяць чи декілька тижнів тому. Глава польського уряду назвав дуже продуктивними розмови з прем’єром Іраку, прем’єром автономного регіону Курдистан, переговори з Туреччиною, та іншими країнами Близького Сходу, а також деякими країнами Середньої Азії, зокрема Узбекистаном.

Як підкреслив Моравецький, прибуття до РБ значно меншої кількості мігрантів є першим кроком до деескалації кризової ситуації.

Своєю чергою прем’єр Угорщини Віктор Орбан зазначив, що ЄС ніколи не був під таким міграційним тиском. Він звернув увагу, що мігранти прибувають до Європи з трьох напрямків: з півдня через Середземне море, із заходу через Балкани і зі сходу через Білорусь.

За його словами, Брюссель веде хибну міграційну політику ще більше заохочуючи міграцію з півдня. Водночас ЄС не допомагає країнам Спільноти зміцнювати кордони і це треба змінювати. На переконання Орбана, ЄС не повинен надавати допомогу тим країнам, які стимулюють міграцію до ЄС.

Прем’єр Словаччини Едуард Гегер зазначив, що Братислава засуджує нелегальну міграцію через Білорусь. Він наголосив, що дії Лукашенка є неприйнятними, відтак Словаччина підтримує запровадження санкцій, зокрема і проти авіакомпаній, які масово перевозять мігрантів до РБ. Гегер поінформував, що прем’єри також обговорювали ситуацію на сході України і перебувають у контакті з українськими колегами.

Чеський прем’єр Андрей Бабіш заявив, що Прага повністю підтримує Польщу щодо кризової ситуації на кордоні. Він зазначив, що його країна готова спрямувати на польсько-білоруський кордон чеських військових для допомоги полякам. Бабіш також підтримав запровадження нових санкцій проти білоруського режиму.

У зв'язку з кризою на польсько-білоруському кордоні та загальним погіршенням ситуації в регіоні Моравецький розпочав європейське турне, в рамках якого в неділю він провів переговори з прем'єрами Естонії, Латвії та Литви. Після зустрічі у вівторок з главами урядів Вишеграду він попрямував до Загреба для зустрічі з хорватським прем'єром Андреєм Пленковичем. У наступні дні він зустрічатиметься з главами урядів інших країн ЄС.

Як повідомлялося, криза на польсько-білоруському кордоні триває від серпня. Відтоді у Польщі зафіксовано понад 36 тисяч спроб нелегально перетнути кордон. Польща та країни Балтії звинувачують Білорусь і Росію у гібридній агресії із застосуванням штучно створеного міграційного потоку.

Від початку вересня на польсько-білоруському кордоні діє надзвичайний стан. Варшава планує збудувати до середини 2022 року на лінії кордону з РБ загородження заввишки понад 5 метрів.