За злочини «Вагнера» має відповідати Росія – у Європарламенті готують резолюцію

Укрінформ

Про це в четвер у Страсбурзі, представляючи проєкт резолюції Європарламенту щодо порушення прав людини приватними воєнізованими та безпековими компаніями, зокрема «Групою Вагнера», заявив автор доповіді, що лягла в основу цієї резолюції, депутат Європейського парламенту Андрюс Кубілюс, повідомляє кореспондент Укрінформу.

Повний запис дебатів з цього питання оприлюднений у четвер на мультимедійній платформі ЄС.

«Всі знають, що таке кремлівська «Група Вагнера», які військові злочини в Криму, на Донбасі, в Сирії, Лівії, в ЦАР та в інших місцях вони здійснили: тортури, вбивства, сексуальне насильство, масові страти, насильницькі зникнення. Дотепер ніхто не був притягнутий за це до міжнародної відповідальності… Саме тому буде дуже важливим після ухвалення резолюції продовжити роботу Європарламенту та інших інституцій ЄС, щоб дати раду цьому утворенню», - сказав європейський політик.

«Це створена Кремлем тіньова організація, військова сила, з чіткими ознаками бандитського угруповання у всій своїй діяльності. Такі підконтрольні уряду тіньові організації не підпадають під дію конвенцій, що забороняють діяльність найманців, або будь-яких інших міжнародних регуляторних правил, що застосовуються до приватних безпекових компаній», - додав Кубілюс.

Для того, щоб знайти шлях для подолання такої правової невизначеності, він запропонував чотири конкретні кроки, що мають здійснити ЄС та його інституції.

Першим є проведення повного розслідування діяльності «Групи Вагнера» та скоєних нею злочинів. При цьому Європарламент не має обмежуватися прийняттям сьогоднішньої термінової резолюції, але підготувати цілеспрямовану парламентську доповідь з цього приводу.

По-друге, Європарламент та ЄС мають визначити вчинки «Групи Вагнера», як діяльність кримінальної бандитської організації, що створена та фінансується державою.

Третій крок, на думку депутата, це створення міжнародного законодавства, яке визначатиме відповідальність державних інституцій, причетних до утворення таких угруповань як «Група Вагнера», оскільки такі державні інституції повинні підлягати та нести відповідальність за злочини, що скоєні створеними ними групами.

Четвертий крок – розробити міжнародне законодавство, яке цілеспрямовано переслідуватиме діяльність і злочини кримінальних бандитських утворень на кшталт «Групи Вагнера», яке має допомогти у притягненні до відповідальності російської держави та режиму Кремля, що створили таку тіньову організацію.

Як повідомлялося, минулого тижня Рада міністрів ЄС із закордонних справ прийняла політичне рішення щодо накладення санкцій ЄС на «Групу Вагнера» та людей, причетних до її діяльності.

Голосування щодо резолюції, спрямованої проти порушення прав людини приватними військовими та приватними компаніями, зокрема «Групою Вагнера», відбудеться в четвер у Страсбурзі під час пленарного засідання Європейського парламенту.

Міжнародна група журналістів-розслідувачів Bellingcat 17 листопада опублікувала розслідування про спецоперацію із затримання бойовиків російської приватної військової компанії Вагнера, в якому аналізує обставини і причини її зриву. Зокрема, в матеріалі йдеться про те, що керівник ОП Андрій Єрмак пропонував відстрочити спецоперацію на тиждень у зв'язку з досягненням домовленостей про припинення вогню на сході України.